RADOM
Pamięć o ofiarach rzezi wołyńskiej - to nasz obowiązek
Dzisiaj w Radomiu odbyła sie konferencja prasowa poświęcona 79 rocznicy rzezi wołyńskiej. Udział w niej wzięli przedstawiciele m.in. Ruchu Narodowego, Konfederacji Korony Polskiej oraz Młodzieży Polskiej.
Rzeź wołyńska to ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP.
- Pamiętamy o zbrodniach nazistowskich, pamiętamy o Katyniu, ale wbrew obowiązujące poprawności politycznej pamiętamy też o ludobójstwie Wołyniu. Czy Żydzi zapomną o holocauście? Czy Ormianie zapomną o rzezi Ormian? Polacy nie mogą zapomnieć o zbrodniach na naszym narodzie! Jesteśmy świadkami nowego rozdziału w relacjach polsko-ukraińskich - mówi Mariusz Krzemiński, wiceprezes Ruchu Narodowego w Radomiu.
Ruch Narodowy jest inicjatorem ogólnopolskiej akcji społecznej zapoczątkowanej w 2021 roku pod tytułem "Kwiaty Wołynia", akcja ma na celu uczczenie pamięci rodaków pomordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w 11 lipca 1943 r. poprzez symboliczne kwiaty lnu.
- "Kwiaty Wołynia" to całoroczna akcja prowadzona w mediach społecznościowych, a jej kulminacyjnym momentem jest rozdawanie symbolicznych kwiatów - wyjaśnia Mariusz Głuch, prezes Radomskiego Ruchu Narodowego.
22 lipca 2016 Sejm RP, w trybie uchwały, ustanowił 11 lipca „Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP”.
- Ofiary dopominają się o upamiętnienie i o to, aby powiedzieć, ja było naprawdę 79 lat temu. Czy ofiary Auschwitz, czy Katynia nie mają tego? Mają, jest prawda historyczna i nie ma czegoś takiego, że jest zła, czy dobra chwila, żeby tę prawdę wyjawić - mówi Rafał Foryś, przewodniczący Konfederacji Korony Polskiej.
- My dzisiaj chcemy przypomnieć, że nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary. To jest główny przekaz naszych uroczystości - dodaje Jakub Szczodry, członek Młodzieży Wszechpolskiej.
Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń.