Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

RADOM

Samotność choroba cywilizacyjna XXI wieku

środa, 27 lipca 2022 18:48 / Autor: Ewelina Walczak
Samotność choroba cywilizacyjna XXI wieku
fot.pixabay
Ewelina Walczak

Dziś obchodzimy dzień osób samotnych. Świadomy wybór czy erozja umiejętności komunikacji bezpośredniej? 

"Samotność ukryta epidemia"

Samotności dotyka ludzi bez względu na wiek, pochodzenie, status ekonomiczny, edukacyjny lub społeczny. Jak mawiał Carl Gustav Jung szwajcarski psychiatra, psycholog i naukowiec "Samotność jest jak przyjemny posiłek, o ile nie jest spożywany codziennie". Czym jest samotność ? Według definicji jest to subiektywny, emocjonalny stan odczuwania izolacji społecznej i poczucia odcięcia od innych. Pojawia się i zanika, gdy zmienia się sytuacja życiowa. W przypadku samotności chronicznej jest doświadczana bez względu na okoliczności. Samotność karmi nasze mroczne myśli. Z raportu „Oblicza Samotności” przygotowanego przez Szlachetną Paczkę (mowa o raporcie samotności 2021. Pierwszy rok pandemii) dowiadujemy się, że:
-co trzeci Polak powyżej 74. roku życia mieszka sam
- u 42% badanych osób w wieku powyżej 85 lat obserwuje się objawy depresji
- ponad 58 tysięcy nadmiernych zgonów zanotowano w 2020 r. w Polsce, z czego 94% stanowiły zgony osób w wieku 65 lat i starszych
-10% osób starszych (65+) doświadczało izolacji społecznej już w 2018 r.
-co czwarty Polak odczuł w ostatnim roku pogorszenie nastroju: 1 na 4 osoby odczuwa spadek energii, a 17% zmaga się z bezsennością
-w 2020 r. po raz pierwszy od 20 lat liczba osób podejmujących próbę samobójczą przekroczyła granicę 12 tys. osób w skali roku, z czego niemal połowa (43%) z nich zakończyła się śmiercią
- 30% potrzebujących, którzy zostali włączeni do Szlachetnej Paczki w 2020 roku, stanowiły osoby samotne.

- Szczególnie silne dowody wskazują na niekorzystny wpływ izolacji społecznej i samotności na zdrowie psychiczne. W grupie osób dotkniętych samotnością częściej występują zaburzenia lękowe i depresyjne, jak również schizofrenia i zespoły otępienne - mówi psychoterapeuta Agata Nowakowska: 

Samotność potęgowana jest poprzez pozbawiony bezpośredniej bliskości sposób komunikacji. Izolacja społeczna zwiększa fizyczne odległości między ludźmi. Bliskość, czy realny kontakt z drugim człowiekiem to coś o czym zapominamy w dobie mediów społecznościowych, życia w nieustannym biegu, czy często towarzyszącemu nam przebodźcowaniu. "Mówi się, że 4 przytulenia dziennie pozwalają nam przeżyć. Do dobrego zdrowia potrzeba już 8 przytuleń. Z kolei 12 uścisków jest niezbędnych do tego, aby się rozwijać. Bliskość fizyczna jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka." Dane statystyczne pokazują, że samotność dotyka co raz młodszych ludzi, którzy chowają się za telefonem, wykreowanym światem smartfona, który również może prowadzić do uzależnień. - Jak wynika z badania amerykańskiej firmy marketingowej millenialsi, czyli osoby urodzone pomiędzy ‘81 a ‘96 rokiem, okazują się być najbardziej samotnym pokoleniem- dodaje Agata Nowakowska:

"Na to żeby nie być samotnym składa się całe życie"
Samotność z pewnością jest istotnym problemem społecznym osób starszych. Niekiedy nawet jeśli senior posiada liczna rodzinę, w wyniku różnych zbiegów okoliczności może się okazać, że jest pozostawiony sam sobie. Jak sobie radzą seniorzy z samotnością? Na to pytanie opowiedzieli podopieczni z Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy w Radomiu pani Zuzanna, Pan Marek oraz pani Irena:

W Polsce aż 2,5 miliona rodziców opiekuje się dziećmi samotnie. 85% z nich to kobiety. W pierwszym półroczu 2020 roku najczęstszą przyczyną wystawiania zwolnień lekarskich – poza ciążą – były różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Była premier Wielkiej Brytanii, Teresa May, mianowała w 2018 r. pierwszego na świecie ministra samotności – ogłaszając samotność jako „ukrytą epidemię” dotykającą 9 milionów Brytyjczyków.