RADOM
Obchody 83. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę
„Wolność nie jest dana nam raz na zawsze”. W Radomiu odbyły się obchody 83. rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz Dzień Sybiraka.
Na cmentarzu przy ul. Limanowskiego odbyły się obchody 83. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę - wojska radzieckie dokonały zbrojnej napaści 17 września 1939 roku. Przed pomnikiem zamordowanych przez NKWD hołd złożyli: wiceminister Obrony Narodowej, przedstawiciele władz samorządowych, posłowie, mundurowi oraz kombatanci.
17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który zawarły Niemcy i Rosja. W konsekwencji podpisanego 23 sierpnia 1939 r. paktu Ribbentrop–Mołotow, wybuchu II wojny światowej, wkroczenia 17 września 1939 r. Armii Czerwonej i układu o przyjaźni i granicach zawartego 28 września 1939 r. pomiędzy III Rzeszą a ZSRS tereny te zostały objęte okupacją sowiecką. Obywatele II Rzeczpospolitej zmuszeni byli do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Ponad milion Polaków trafiło na Syberię. Mieszkańcy wschodniej części Polski byli masowo represjonowani, polski majątek narodowy i dobra prywatne wywiezione zostały w głąb ZSRR. Likwidowano również kościoły, które zamieniane były na magazyny, składy czy kina. Pokłosiem sowieckiej agresji na Polskę jest zbrodnia katyńska.
-Te obrazy, które do nas dotarły wczoraj, przedwczoraj właśnie z Ukrainy, jakże podobne w swojej wymowie, do tych które wciąż mamy w pamięci, przed oczyma do tych z dołów katyńskich, z tych miejsc które zostały po 17 września pod okupacją sowiecką. Jakże wciąż aktualne i nieważne czy Rosja była biała, Czy Rosja była czerwona, czy Rosja dziś jest Putinowska. Działania i mechanizmy są takie same- mówi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister Obrony Narodowej:
W imieniu prezydenta Radosława Witkowskiego, sekretarz Michał Michalski odczytał list:
(...) Bezmiar sowieckiego okrucieństwa przez całe dziesięciolecia była zakłamywana (...) Obchodząc rocznice napaści wojsk radzieckich na Polskę, chylimy czoła nad mogiłami poległych i oddajemy hołd pomordowanym, solidaryzujemy się jednocześnie z narodem Ukraińskim. Zbrodnicze rozkazy znów płyną z Moskwy, z tego samego miejsca, z którego popłynęły 83 lata temu. To tylko potwierdza, ze wolność i pokój nie są dane raz na zawsze (...):
Światowy Dzień Sybiraka – polskie święto odbywające się corocznie 17 września w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. Pierwszy Światowy Dzień Sybiraków odbył się w 2004 roku, zorganizowany przez Związek Sybiraków. Od 2013 ma status święta państwowego.- Dziś żyje już coraz mniej świadków tamtych wydarzeń. Dlatego tak ważne są wspomnienia ludzi, którzy mogą dać świadectwo temu, co wtedy się stało - Józef Przybyła, prezes radomskiego oddziału Związku Sybiraków, zesłany w 1939 roku.
Dziś historia zatoczyła koło. Znów w masowych grobach znajdowane są ciała zamordowanych cywilów. A Rosja stosuje te same metody. Na zakończenie przy pomniku zamordowanych przez NKWD został odczytany Apel Pamięci oraz złożono kwiaty.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/65804-obchody-83-rocznicy-agresji-wojsk-radzieckich-na-polske#sigProGalleriafad9f38e0f