Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Łączy nas Chałubiński...

piątek, 21 października 2022 16:36 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Łączy nas Chałubiński...
fot. Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

Spotkanie „Łączy nas Chałubiński” odbyło się dziś w Aptece Kasprzykowskich Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Pojawili się absolwenci różnych roczników i obecni uczniowie IV LO. Były pamiątkowe zdjęcia, wspomnienia i rozmowy po latach - w budynku, gdzie kiedyś mieściła się szkoła...

Piątkowe spotkanie, 21 października zainaugurowało tegoroczne obchody „Dnia Patrona Szkoły”. Okazją jest przede wszystkim jubileusz – 50-lecia funkcjonowania w budynku przy ulicy Mariackiej 25. Wcześniej siedziba IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. dr Tytusa Chałubińskiego mieściła się w Rynku (od 1945 do 1972 roku).

Zaproszonych gości powitała Ewa Kościelniak-Walewska dyrektor IV LO w Radomiu. - Cieszę się, że możemy spotkać się w tym wyjątkowym miejscu. Jest mi niezmiernie miło, że tak wielu absolwentów przyjęło zaproszenie, wśród nich osoby, które pamiętają naukę w tej siedzibie. Są z nami także obecni uczniowie, z każdego rocznika i profilu kształcenia. Łączymy zatem przeszłość z teraźniejszością. Łączy nas Chałubiński – mówiła obecna dyrektor szkoły.

Wśród absolwentów jest także Katarzyna Kalinowska wiceprezydent Radomia, która kończyła szkołę w 1997 roku. - Mija 25 lat od mojej matury, a my wciąż się spotykamy, wciąż wspominamy te piękne lata. Szkoła zawsze podążała z duchem czasu, dawała możliwości rozwijania pasji, zainteresowań uczniów. Szkoła zawsze, wczoraj i dziś poszerzała horyzonty – mówiła Katarzyna Kalinowska.

Z uczestnikami spotkania rozmawiała Magda Gliszczyńska

Wśród absolwentów są obecni nauczyciele, którzy także założyli Fundację Chałubińszczaków

Początki szkoły sięgają 1905 roku. W okresie głębokiej rusyfikacji wyłoniła się pierwsza w Radomiu polska szkoła średnia z nauczaniem w języku polskim - popularna „Handlówka”. W pierwszych latach funkcjonowania siedziba szkoły mieściła się przy dzisiejszej ulicy Traugutta 61, i tak było aż do wybuchu II wojny światowej (z krótką przerwą w latach I wojny).
Po zakończeniu wojny w 1945 roku Chałubińszczak otrzymał na swoją siedzibę gmach dawnego (bo XVIII – wiecznego) kolegium pijarów w Rynku, w którym w XIX wieku mieściło się gimnazjum gubernialne, ukończone przez patrona Tytusa Chałubińskiego. Nauka w Rynku prowadzona była przez prawie 30 lat do 1972 r.

Z inicjatywą wzniesienia całkowicie nowego budynku wystąpił dyrektor Karol Laskoś ( z okazji 60-lecia liceum), a wprowadził ją w życie dyrektor Jan Zakrzewski. JI to dzięki jego staraniom powstała obecna siedziba przy ul. Mariackiej 25, do której to Chałubińszczacy przeprowadzili się w październiku 1972 roku.

Dziś była okazja do tego, by przybliżyć rys historyczny i z sentymentem wrócić do przeszłości, kiedy to nauka prowadzona była w obecnym Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Z kolei główne obchody odbędą się 4 listopada w obecnej siedzibie Dwujęzycznego Liceum.