Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Grypa: pamiętaj o szczepieniu

wtorek, 08 listopada 2022 12:57 / Autor: Monika Nowakowska
Grypa: pamiętaj o szczepieniu
Monika Nowakowska

Rośnie liczba zachorowań i hospitalizacji z powodu grypy - ze względu jednak na bardzo małą liczbę szczepień Główny Inspektorat Sanitarny ruszył z kampanią w mediach społecznościowych zachęcającą do przyjęcia preparatu.

Przez ostatnie dwa miesiące na grypę zachorowało już ok. 680 tys. osób a ponad 1 tys. 800 trafiło do szpitali z powodu ciężkiego przebiegu choroby - podaje GIS.

Najwięcej osób zapada na grypę w miesiącach jesienno-zimowych, od października do marca. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu przypomina o możliwości skorzystania z okresowych szczepień. Badania potwierdzają ich skuteczność, ale wciąż bardzo niewielu mieszkańców naszego regionu się na nie decyduje - mówi rzecznik sanepidu Małgorzata Gregorczyk:

- Grypy nie można lekceważyć. Należy się przed nią chronić. Co warte podkreślenia, zachorowanie często skutkuje powikłaniami pogrypowymi, które są bardzo niebezpieczne. Do najcięższych należy zapalenie mięśnia sercowego, płuc czy oskrzeli - mówi rzecznik.

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych.

Objawy grypy bywają niecharakterystyczne. Najczęściej pojawiają się nagle i obejmują: gorączkę powyżej 38 st., dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, uczucie rozbicia, osłabienia, kaszel, ból gardła i katar.

Objawy mogą być nieco inne u małych dzieci. Tu może pojawić się zmiana zachowania, senność, rozdrażnienie, a także objawy ze strony układu pokarmowego, jak brak apetytu czy wymioty.

Grypę leczy się przede wszystkim objawowo. Zalecenia dotyczą pozostania w domu i odpoczynku, picia dużych ilości płynów, a w razie potrzeby – stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych. U małych dzieci szczególnie ważne jest nawadnianie i obniżanie gorączki.

Najczęściej choroba ustępuje po ok. 7 dniach – nieco dłużej może utrzymywać się kaszel i zmęczenie.

Najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby są dzieci poniżej 2 roku życia, dorośli w wieku 65 lat lub starsze, kobiety w ciąży oraz osoby przewlekle chore.

Szczepienie przeciwko grypie sezonowej to najskuteczniejsza, polecana przez Światową Organizację Zdrowia i ekspertów z zakresu epidemiologii, metoda zapobiegania zachorowaniu. Nawet jeśli zarazisz się po zaszczepieniu, masz szansę przejść chorobę z mniejszym nasileniem i będziesz mniej narażony na jej powikłania.

Szczepienia są zalecane wszystkim osobom powyżej 6. miesiąca życia, a w szczególności:

- zdrowym dzieciom w wieku od 6. miesiąca życia do 18 lat,
- osobom chorym na choroby przewlekłe,
- osobom w wieku powyżej 55 lat,

Zachorowania na grypę powodują rocznie na świecie ok. 3-5 mln przypadków ciężkich powikłań pogrypowych i do 500 tys. zgonów.