RADOM
Dr Lucyna Wiśniewska, honorowym obywatelem Radomia?
Chce tego poseł Andrzej Kosztowniak, który jednocześnie zachęca, aby była to inicjatywa wszystkich środowisk społecznych w mieście. Przypomnijmy, Lucyna Wiśniewska zginęła 31 października w wypadku samochodowym w Modrzejowicach koło Skaryszewa. Miała 67 lat.
- To nie jest tylko prośba do klas politycznych, ale do wszystkich osób. Dr Lucyna Wiśniewska swoim życiem i postawą wskazywała na normalność w relacjach międzyludzkich i życzliwość. Była autentycznie dobrą osobą. Dlatego zachęcam, abyśmy pochylili się nad nadaniem dla niej honorowego obywatelstwa Radomia - powiedział poseł Andrzej Kosztowniak, z którym rozmawiał Radosław Mizera:
Przypomnijmy, że tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia nadaje obywatelom - w uznaniu ich wybitnych zasług dla Miasta Radomia lub Rzeczpospolitej Polskiej - Rada Miejska w drodze uchwały. Godność Honorowego Obywatela może również zostać nadana pośmiertnie.
Lucyna Emilia Wiśniewska urodziła się 30 czerwca 1955 roku w Skaryszewie. Polska lekarka i polityk, posłanka na Sejm V kadencji.
Od 1981roku jako lekarz medycyny była związana ze Służbą Zdrowia w Warszawie i Radomiu, pełniąc funkcje i stanowiska kierownicze. Od kilku lat sprawowała urząd dyrektora SANEPID-u w Radomiu. Działała w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich. Od 1974 zajmowała się organizacją pielgrzymek na Jasną Górę i kierowała służbami medycznymi. Od ponad 16 lat była zaangażowana w Dzieło Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów w diecezji radomskiej i w Polsce.
W 2006 roku wraz z senator RP Janiną Fetlińską (zginęła w katastrofie smoleńskiej) założyła Parlamentarną Wspólnotę dla Intronizacji NSPJ wynagradzającą Bożemu Sercu za grzechy osobiste i społeczne. Uczestniczyła w Ogólnopolskich Czuwaniach Modlitewnych Wspólnot na Jasnej Górze i Świętym Krzyżu, podczas których wraz ze wspólnotą parlamentarną prowadziła modlitwę za naszą Ojczyznę. Jako diecezjalna animatorka Wspólnot Dzieła Intronizacji NSPJ podejmowała inicjatywy apostolskie i przyczyniała się do budowania wspólnot adorujących Pana Jezusa w Najświętszym
Sakramencie w parafiach.
W 2009 roku na Ogólnopolskim Sympozjum w Krakowie poświęconym 65. rocznicy śmierci Czcigodnej Sł. Bożej Rozalii Celakówny – „Rozalia Celakówna wzorem dla Pracowników Służby Zdrowia” - jako prelegent, przedstawiając referat: „Wspólnota dla Intronizacji NSPJ inspiracją, potrzebą i pomocą w Dziele Intronizacji” powiedziała: "Zapragnęłam, aby w Polsce Jezus Chrystus królował w każdym sercu przez Jego prawdę, pokój, sprawiedliwość, dobroć, miłość i miłosierdzie. Zapragnęłam takiej Polski, gdzie prawo będzie oparte na dekalogu, poszanowaniu każdego życia i godności człowieka i sama zapragnęłam należeć do takiej wspólnoty dla Boga i dla dobra Polski.