Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii

wtorek, 10 stycznia 2023 10:16 / Autor: Magdalena Król
Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii
fot. Radio Plus Radom
Magdalena Król

Dzień Obniżania Kosztów Energii, obchodzony 10 stycznia, jest doskonałą okazją do przypomnienia i zachętą do stosowania dobrych praktyk w zakresie zmniejszania zużycia energii. A jak to robić?

Nasze rachunki za prąd możemy postarać się samodzielnie obniżyć oszczędzając energię elektryczną. Co więcej, nasze działania w kierunku takich oszczędności mają też dobry wpływ na środowisko naturalne – produkcja energii elektrycznej przyczynia się do wzrostu emisji CO2, a zatem zmniejszenie zużycia energii to także mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery. A w jaki sposób można oszczędzać energię elektryczną w naszych domach?

- Oszczędzanie energii to bardzo prosta sprawa, wystarczy pamiętać o kilku zasadach: wykorzystywać światło dzienne, pamiętać o wyłączaniu światła czy wymienić żarówki na energooszczędne - podpowiada Sylwester Stawarz, nauczyciel przedmiotu odnawialne źródła energii w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu.

Oszczędzać energię możemy na wiele różnych sposobów. A jakich?

- Najprostszą metodą jest po prostu wyłączanie światła, gdy nie jest potrzebne. Warto też korzystać ze światła dziennego tak długo, jak to możliwe. Dobrze jest również ustawić biurko, przy którym się uczymy bądź pracujemy ustawić jak najbliżej okna - podpowiada Jakub Romanowicz, nauczyciel podstaw energetyki w ZST.

Jak mówi uczennica ZST Mariola Rzeszot wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ze największym złodziejem energii jest tryb czuwania.

- Taka zwykła czerwona dioda przy telewizorze kosztuje nas rocznie około 25 złotych. Dlatego jeśli nie używasz sprzętu, wyłącz go. Ponadto kiedy nie ładujemy telefonu, powinniśmy wyjmować ładowarkę z gniazda, która wciąż pobiera prąd, dlatego warto używać listwy zasilającej, dzięki której wyłączymy wszystkie sprzęty za jednym razem - wyjaśnia uczennica.

Warto wybierać urządzenia ADG pobierające mało energii.

- Najwięcej prądu "zjada" lodówka, dlatego wart kupując nową sprawdzić, ile zużywa prądu. To nie jest trudne, bo każdy sprzęt ma podaną tzw. klasę energetyczną. Najmniej prądu czerpnią te z oznaczeniem A++, A+, A, najwięcej te z oznaczeniem G. Lodówkę należy ustawić również w chłodnym miejscu. Nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym ani w pobliżu kaloryfera, czy kuchenki - mówi uczeń ZST Dionizy Maj.

Wyłączaj piekarnik jeszcze przed końcem pieczenia. W ten sposób temperatura w środku dokończy dzieło, a sam sprzęt nie będzie już pobierał energii elektrycznej.

- Przez ten czas zachowa on wytworzone ciepło, a potrawa będzie gotowa. Na noc przykręcaj ogrzewanie. To jedna z najskuteczniejszych metod oszczędzania ciepła - dodaje uczeń Patryk Ziomek.

Energię elektryczną możemy również oszczędzać w szkole i w pracy.

- Można dokonać regulacji jasności monitora i nie stosować wygaszacza ekranu. Wychodząc z pracy, czy z lekcji warto wyłączyć komputer oraz monitor i nie pozostawiać ich w trybie stand-by. A jeśli korzystasz z laptopa to wyciągnij ładowarkę z gniazda - mówi uczeń ZST Kacper Głogowski.

To nietypowe święto zapoczątkowała w 1995 roku niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance. Pomysłodawcy obchodów każdego roku inspirują do podejmowania działań zmierzających do obniżenie kosztów energii – zarówno tych finansowych, jak i środowiskowych.