RADOM
Kierowcy płaczą i płacą
Rośnie liczba interwencji podejmowanych przez strażników miejskich w Radomiu - w 2022 roku odnotowali oni ponad 16 tysięcy zdarzeń - to o 1 770 więcej niż rok wcześniej. Z ogólnej liczby interwencji zgłaszanych przez mieszkańców, pracowników monitoringu miejskiego czy mundurowych najwięcej dotyczy wykroczeń drogowych.
Problem z dostępnością miejsc parkingowych nie jest obcy wielu kierowcom. Najczęściej występuje on w miastach, gdzie ze względu na ograniczoną ilość wolnej przestrzeni, ciężko jest wyznaczać nowe parkingi. Dlatego też kierujący często decydują się na parkowanie auta w miejscu niedozwolonym.
Z opublikowanych niedawno statystyk wynika, że najwięcej, bo aż 4 427 zdarzeń dotyczyło wykroczeń drogowych, w tym nieprawidłowego parkowania. To o prawie tysiąc więcej niż w 2021 roku. - I to prawdziwa plaga, z którą od lat bezskutecznie walczą mundurowi. Co do kwot nie mają dużego pola do popisu, za to wachlarz przewinień, za które mogą ukarać, jest naprawdę szeroki.
Nie pomagają ani prośby, ani groźby. Kierowcy wciąż zostawiają auta na trawnikach, rozpychają się na dwóch miejscach parkingowych, zastawiają śmietniki i chodniki albo "cenią komfort" tak bardzo, że niemal wjeżdżają do dużego pokoju - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor:
Wciąż chętnie zatrzymujemy się lub parkujemy tam, gdzie nie wolno. W Radomiu kierowcy szczególnie upodobali sobie parkingi przy szpitalach - zwłaszcza przy ul. Bernardyńskiej, w okolicach pomnika przy Żeromskiego i 25 Czerwca, na ul. Kosowskiej czy Piłsudskiego na skrzyżowaniu z ul. Traugutta:
Kierowcy prześcigają się w pomysłach na nieprawidłowe parkowanie. Niektóre przypadki przyprawiają innych o ból głowy. Nie odstraszają ich nawet mandaty. Są jednak sytuacje, kiedy zapłacimy więcej. W innych, samochód może zostać odholowany. - Wszystkie wykroczenia związane z nieprawidłowym parkowaniem ujęte są w taryfikatorze mandatów i są to w zależności od wykroczenia kwoty od 100 do 800 złotych - dodaje Grzegorz Sambor:
Przypomnijmy, że na trawniku i na ścieżce rowerowej parkować nie wolno. W strefie zamieszkania parkować można jedynie w miejscach wyznaczonych. Na chodniku możemy parkować całym samochodem, ale tylko przy krawędzi jezdni. Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie może utrudniać ruchu i być mniejsza niż półtora metra. Podobnie wygląda sprawa parkowania częściowo na jezdni - częściowo na chodniku. Tutaj samochód nie może tamować ruchu pojazdów na jezdni. Za parkowanie w miejscach niedozwolonych możemy natomiast słono zapłacić - w gotówce i w punktach karnych - przypomina Straż Miejska.
W 2022 roku Straż Miejska założyła 120 blokad samochodowych, odholowała 169 samochodów i nałożyła 3 722 mandaty na kwotę ok. 450 tys. złotych.