Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

"Poszli w boje chłopcy nasze" - plenerowa lekcja historii w skansenie

sobota, 21 stycznia 2023 16:00 / Autor: Klaudia Bzducha
"Poszli w boje chłopcy nasze" - plenerowa lekcja historii w skansenie
fot. Klaudia Bzducha/Radio Plus Radom
Klaudia Bzducha

Piękne obrazy z komentarzem historycznym. Muzeum Wsi Radomskiej kolejny raz przeniosło uczestników wydarzenia w czasie. Tym razem w czasy Powstania Styczniowego.

Choć pogoda nie sprzyjała, Muzeum Wsi Radomskiej wypełniło się miłośnikami historii i nie tylko. Dzisiaj w malowniczej, zimowej scenerii skansenu, mieliśmy okazję zobaczyć widowiskową inscenizację historyczną "Poszli w boje chłopcy nasze", czyli widowisko historyczne z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

W atmosferę wydarzeń z 1863 roku wprowadzał, pomysłodawca wydarzenia, Przemysław Bednarczyk, kierownik Działu Kultury Wsi w Muzeum Wsi Radomskiej.

W inscenizacji wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów z całej Polski.

- Rekonstruktorzy od Rzeszowa po Przasnysz, z Buska-Zdroju, Kielc, Kozienic, Radomia, Warszawy. Wydaje mi się, że najlepszych, jakich mogliśmy zebrać, zgromadziliśmy dzisiaj w Muzeum Wsi Radomskiej - mówi Przemysław Bednarczyk:

Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej dodaje, że warto pamiętać o tym, że polski zryw i polscy bohaterowie są ważni, gotowi do boju. 

Widowiska historyczne są w ostatnim czasie popularnym sposobem na przekazywanie wiedzy o przeszłości. W skansenie można było podziwiać stroje, biżuterię z czasów Powstania Styczniowego. Maria Nogaś z Grupy Teatralno-Rekonstrukcyjnej "Pegaz" z
Buska-Zdroju:

Zgromadzeni mogli podziwiać również stroje m.in. Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju. Robert Osiński, dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci” z Buska-Zdroju:

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski oraz "Niepodległa".