Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 25 listopada 2024

RADOM

Firlej - Pamiętamy!

wtorek, 04 kwietnia 2023 13:38 / Autor: Radosław Mizera
Firlej - Pamiętamy!
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

We wtorek, 4 kwietnia na cmentarzu przy ulicy Ofiar Firleja odbyły się obchody 83. rocznicy pierwszych masowych egzekucji przeprowadzonych w czasie II wojny światowej na radomskim Firleju.

W Radomiu obchodzona była dzisiaj rocznica pierwszych masowych egzekucji na Firleju. Udział w nich wzięli przedstawiciele władz samorządowych, wojskowych, organizacji kombatanckich, harcerzy, młodzieży szkolnej oraz uczestnicy X Rajdu Pamięci Firlej. List od Wojciecha Skurkiewicza, wiceministra obrony narodowej odczytał Paweł Dycht, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON:

W imieniu władz Radomia głos zabrał Mateusz Tyczyński, wiceprezydent miasta:

W programie był okolicznościowy apel w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku ku czci zamordowanych.

W Ośrodku Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska odbyło się „Spotkanie z historią”, czyli prelekcja pracownika Delegatury IPN w Radomiu, dr. hab. Sebastiana Piątkowskiego dotycząca Firleja i innych miejsc masowych straceń z okolic Radomia w latach 1939-1945

Na radomskim cmentarzu przy ulicy Ofiar Firleja spoczywają szczątki ponad 15 tys. osób, zamordowanych przez hitlerowców w masowych egzekucjach. Wśród pomordowanych było wielu więźniów z radomskiego więzienia i mieszkańców getta żydowskiego. Do pierwszej egzekucji na Firleju doszło 4 kwietnia 1940 roku. Niemcy rozstrzelali wówczas 145 chłopów ze wsi Gałki, Gielniów i Mechlin, za udzielanie pomocy oddziałom majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Zamordowanych zasypano piachem. W maju 1940 roku rozstrzelano ok. 3500 osób - cywilów, żołnierzy, nauczycieli, partyzantów, rolników, którzy odmawiali przekazywania kontyngentów.