Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Dzienny Dom Pobytu "Radosna Przystań" z dofinansowaniem z budżetu województwa

piątek, 14 kwietnia 2023 12:30 / Autor: Magdalena Król
Dzienny Dom Pobytu "Radosna Przystań" z dofinansowaniem z budżetu województwa
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

2,1 mln złotych dofinansowania otrzymało Stowarzyszenie "Nowe Perspektywy" z Radomia od samorządu województwa mazowieckiego. Pieniądze będą przeznaczone na kontynuację działań na rzecz osób z chorobami otępiennymi.

Dzienny Dom Pobytu "Radosna Przystań" powstał w 2020 roku w ramach pilotażu prowadzonego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej jako miejsce dla osób w początkowej fazie choroby Alzheimera i jej podobnych.

- Trzy lata temu podpisywaliśmy pierwszą umowę ze stowarzyszeniem, mieliśmy ideę wypracowania modelu zajmowania się osobami z chorobami otępiennymi, które będzie można wykorzystać później. Dziś możemy powiedzieć, że pomysł się sprawdził - mówi wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Teraz na terenie województwa mazowieckiego będzie działać dwanaście dziennych domów pobytu dla osób cierpiących z powodu zespołu otępiennego.

- Społeczeństwo się starzeje w związku z tym dotyka na dużo większa liczba chorób. Choroby otępienne są tymi chorobami, które w tej chwili zaczynamy już odczuwać i będziemy je odczuwać coraz boleśniej - wyjaśnia Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

- Te trzy pierwsze lata pokazały, jak ten program jest ważny i potrzebny - mówi Dawid Ruszczyk, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Radomiu.

Stowarzyszenie "Nowe Perspektywy" otrzymało 2,1 mln złotych dofinansowania na kontynuację działalności.

- W ramach dofinansowania podopieczni będą mogli liczyć m.in. na terapię zajęciową, treningi umiejętności społecznych, terapię ogrodem, czy muzykoterapię - wymienia Monika Dudek, prezes Stowarzyszenia "Nowe Perspektywy".

Dodajmy, że udzielane osobom starszym z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera, wsparcie wpływa pozytywnie na codzienną aktywność tych osób.