RADOM
RADPEC zmodernizował ciepłownie Północ i Południe
Ciepłownie Północ i Południe należące do Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zmodernizowane - teraz emitują one mniej zanieczyszczeń i tym samym spełniają nowe wymagania środowiskowe wynikające m.in. z norm unijnych. W siedzibie spółki przy ul. Żelaznej podsumowano dziś proces inwestycyjny.
Największe efekty zakończonej właśnie modernizacji ciepłowni Północ i Południe to: czyściejsze powietrze, mniej emisji zanieczyszczeń kwaśnych i tlenku azotu w spalinach. Proces inwestycyjny rozpoczął się w 2020 r., bo RADPEC musiał dostosować źródła ciepła do wymagań Unii Europejskiej, tzw. Konkluzji BAT, czyli dotyczących najlepszych dostępnych technik. Spółka zrealizowała tę milionową, proekologiczną inwestycję dzięki kredytowi z Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Przeprowadzona w ostatnich dwóch latach modernizacja ciepłowni polegała na wyposażeniu kotłów w instalacje redukcji zanieczyszczeń kwaśnych i tlenków azotu w spalinach oraz zwiększeniu wydajności instalacji odpylania. W efekcie już w pierwszych miesiącach tego roku radykalnie zmniejszyła się suma emisji gazów i pyłów do powietrza (SO2 – dziesięciokrotnie , NOx – trzykrotnie oraz pyłów – pięćdziesięciokrotnie). Dzięki temu ciepłownie już dziś spełniają wymogi prawne wynikające z Dyrektywy IED i Konkluzji BAT - mówi Tomasz Nita, prezes gminnej spółki ciepłowniczej:
Realizacja inwestycji była możliwa, ponieważ Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił RADPEC-owi kredytu na jej sfinansowanie. Modernizacji podjęła się natomiast firma SBB Energy.
- Cieszę się, że realizacja tego projektu przebiegała zgodnie z przyjętym harmonogramem. Ale jeszcze większą radością napawa mnie fakt, że cały proces modernizacji udało się przeprowadzić bez zmian własnościowych. To było wyzwanie, któremu spółka sprostała, dając sobie szansę na dalszy rozwój. Dzięki przeprowadzonej modernizacji mamy bardziej ekologiczne źródła ciepła dla naszych mieszkańców, a jednocześnie gwarancję stabilności całego systemu ciepłowniczego i bezpieczeństwa dostaw ciepła dla radomian – podkreśla prezydent Radomia Radosław Witkowski:
SBB Energy, generalny wykonawca priorytetowej inwestycji zaprojektował, dostarczył, zamontował i uruchomił instalacje odazotowania, odsiarczania i odpylania spalin kotłów pracujących w obu ciepłowniach. To pozwoliło na dostosowanie istniejących mocy wytwórczych do wymagań BAT-owskich.
- Kontrakt składał się z sześciu etapów, podczas których zostało zmodernizowanych i rozbudowanych o instalację oczyszczania spalin sześć kotłów w Ciepłowni Południe oraz cztery w Ciepłowni Północ. Mimo dużych zawirowań na rynku i wielu trudności w branży w tamtym czasie, proces realizacji budowlano-montażowy udało nam się przeprowadzić sprawnie i skutecznie. Było to duże wyzwanie, któremu jednak udało się sprostać przede wszystkim dzięki zaangażowaniu oraz znakomitej pracy całego zespołu realizującego projekt - podkreśla Ziemowit Słomczyński, prezes SBB Eenergy:
Realizacja projektu pod nazwą „Dostosowanie źródeł ciepła do wymagań Konkluzji BAT w RADPEC S.A.” była podyktowana wymaganiami prawnymi z zakresu ochrony środowiska. Dzięki tej inwestycji zarówno Ciepłownia Północ, jak i Ciepłownia Południe mogą funkcjonować zgodnie z nowymi przepisami środowiskowymi gwarantując radomianom ekologiczny system ciepłowniczy. Znacznie obniżyła się emisja zanieczyszczeń pyłowych i gazowych do atmosfery, dzięki czemu nastąpiła zdecydowana poprawa jakości powietrza, a mieszkańcy Radomia zyskali gwarancję bezpieczeństwa zdrowotnego.