Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Dotkliwe kary za wycięcie drzew

środa, 21 stycznia 2015 12:11 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: UM Radom
Magdalena Gliszczyńska

Za wycięcie drzew i krzewów bez zezwolenia może grozić dotkliwa kara - przypomina Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim.  W ubiegłym roku w Radomiu odnotowano trzynaście takich przypadków, na progu tego roku już dwa – informuje Grażyna Krugły dyrektor Wydziału. 

- Jeśli drzewa i krzewy na działce rozrosły się ponad miarę albo chorują i trzeba je usunąć, to zanim chwycimy za piłę, upewnij się, czy nie narobisz sobie kłopotu. W świetle obowiązujących przepisów, na wycięcie wielu drzew i krzewów z własnej działki,  nawet jeśli są to rośliny obumarłe, w złym stanie zdrowotnym albo  zagrażające bezpieczeństwu,  należy uzyskać urzędowe zezwolenie – przypomina Grażyna Krugły dyrektor Wydziału.
Nie w każdym przypadku jest ono wprawdzie konieczne, ale lepiej to sprawdzić, bo ewentualne kary mogą nas bardzo niemile zaskoczyć: np. za usunięcie lipy o obwodzie pnia 150 cm bez wymaganego pozwolenia kara wyniosłaby 152 414,10 zł.
Wydział przypomina także, że zezwolenia zaś nie wymaga między innymi usunięcie drzew i krzewów rosnących w stanowiących własność prywatną działkach leśnych  - jeśli grunt jest zakwalifikowany w ewidencji geodezyjnej jako las,   obowiązują inne przepisy. Uzyskanie zezwolenia nie jest konieczne w przypadku drzew i krzewów owocowych, chyba  że rosną one  na terenie nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków albo usytuowanych w obszarze strefy ochrony konserwatorskiej. Bez zezwolenia można ścinać drzewa i krzewy na plantacjach oraz takie, których wiek nie przekracza 10 lat.
Zezwolenie na wycięcie drzew i krzewów wydaje prezydent miasta, na pisemny wniosek posiadacza nieruchomości. Wniosek taki można pobrać i złożyć w siedzibie Urzędu Miejskiego w Radomiu w Biurze Obsługi Mieszkańca pok. 19 od poniedziałku do piątku – w godz. 730 - 1630. Wnioski do pobrania dostępne są także na stronie internetowej www.radom.pl  lub www.bip.radom.pl w zakładce: Załatw sprawę.
W razie pytań albo wątpliwości informacją służy  Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod nr telefonu: 48 36 20 651, 48 36 20 704, 48 36 20 726.