Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: święci męczennicy Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 16 września 2024

RADOM

Startują "Wakacje z WOT"

sobota, 29 czerwca 2024 13:55 / Autor: Monika Nowakowska
Startują "Wakacje z WOT"
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Nauczą się strzelać i zdobędą wiedzę z zakresu taktyki, topografii, łączności czy podstaw ratownictwa – to wszystko w ramach projektu „Wakacje z WOT” w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przed bramą jednostki wojskowej na radomskim Sadkowie zameldowało się 107 kandydatów do służby, w tym 22 kobiety.

„Wakacje z WOT” to 16-dniowe szkolenie, na którym pod okiem doświadczonych instruktorów, nowi ochotnicy zrobią pierwsze kroki na wojskowym gruncie – nauczą się budowy i obsługi karabinka MSBS GROT sprawdzając przy tym swoje oko, celność i skupienie. Podczas szkolenia z taktyki, topografii, medycyny pola walki poznają wszystkie tajniki przeżycia na współczesnym polu walki.

- od 2019 roku w Wojskach Obrony Terytorialnej mamy taki zwyczaj, że wtedy, kiedy są ferie, bądź wakacje przygotowujemy wcielenia dla żołnierzy ochotników. Właśnie dziś zaczynamy szkolenie podstawowe dla kandydatów, którzy wstępują do nas, do służby na 16-dniowe szkolenie. Dzisiaj w 6 MBOT pojawiło się 107 dokładnie kandydatów, którzy w tej chwili są przyjmowani do naszej brygady - mówi dowódca 6MBOT, płk Witold Bubak:

- Dzisiaj dzień wcielenia, wszelkiego rodzaju instruktaże począwszy od BHP, sprawdzenie kondycji żołnierzy i wszelkie formalności związane z przyjęciem. Od jutra zaczyna się już właściwe szkolenie. Żołnierze otrzymają polską broń - Grota, z którą się nie rozstaną do ostatniego dnia. W trakcie szkolenia będą się uczyć obsługiwać, przede wszystkim posługiwać tą bronią: składać, rozkładać, bezpiecznie i celnie strzelać, uczyć się podstaw taktyki, podstaw medycyny pola walki, topografii i musztry - dodaje pułkownik.

W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, terytorialsi mają możliwość pogodzenia służby z życiem rodzinnym i zawodowym. Z takiej możliwości skorzystała m.in. nauczycielka historii Agata Grzegorek:

Wśród zainteresowanych służbą znalazło się także rodzeństwo Kamila i Sylwester Godkowie:

Po 16 dniach szkolenia ochotnicy złożą uroczystą przysięgę wojskową. Odbędzie się ona 14 lipca na Placu Jagiellońskim w Radomiu. Wraz z żołnierzami ze szkolenia podstawowego prowadzonego w trybie ciągłym przystąpią do niej terytorialsi odbywający szkolenie w formie weekendowej.

Terytorialsem może zostać każdy w wieku 18-60 lat (w przypadku szeregowych) oraz 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów). Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość i niekaralność.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ok. 40 tys. żołnierzy.