Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci męczennicy Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 16 września 2024

RADOM

Radom nie do poznania. Wystawa Archiwum Państwowego

piątek, 06 września 2024 22:44 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radom nie do poznania. Wystawa Archiwum Państwowego
Elżbieta Warchoł

Ludzie, ulice, chodniki, kamienice, pola, wozy konne. Radom 100 lat temu. Radom w okresie XX lecia międzywojennego i Radom współczesny. Radom nie do poznania. Dokumentację fotograficzną z zespołu pn. Miejska Służba Drogowa w Radomiu można od 6 września 2024 roku oglądać na wystawie pt: Radom nie do poznania. Wystawę przygotowało Archiwum Państwowe w Radomiu z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Plenerową wystawę do 15 września br. będzie można oglądać przy pomniku Jana Kochanowskiego na skraju Parku im. T. Kościuszki, potem będzie udostępniona w budynku Archiwum Państwowego przy ul. Wernera 7 w Radomiu. 

Radom nie do poznania to nowatorska wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Radomiu. Na wystawie możemy nie tylko oglądać Radom sprzed 100 lat i Radom współczesny. Dzięki kodom QR zwiedzający mają możliwość porównania tego samego miejsca w trzech odsłonach czasu: okres międzywojenny, XXI wiek  - przestrzeń na cyfrowych mapach/ Google Street View oraz współcześnie. Fotografie pochodzą z zespołu pn. Miejska Służba Drogowa w Radomiu, powstały w XX leciu międzywojennym. Pokazują Śródmieście, os. XV lecia, Glinice, Planty, prace przy przebudowach ulic, wytyczaniu dróg i trotuarów. Możemy przyglądać się radomianom, którzy chodzili ulicami miasta 100 lat temu. Ciekawym rozwiązaniem jest także 12 kolaży, które połączyły historyczny i współczesny Radom. Zatarła się w nich granica między przeszłością i teraźniejszością. Fotografie nabrały nowego wymiaru, ożyły.     

Ewelina Majsterek dyrektor Archiwum Państwowego w Radomiu:

Wyboru i opracowania materiałów dokonała Marta Urbańczyk:

Przy wyborze i opracowaniu materiałów współpracował Krzysztof Głowacki:

Autorem 12 kolaży, na których połączone zostały fotografie starego i współczesnego Radomia jest Michał Mirkowski:

Uczestnicy wernisażu otrzymali katalog towarzyszący wystawie oraz zestaw pamiątkowych pocztówek. Osoby zainteresowane mogą bezpłatnie pobrać ze strony www.radom.ap.gov.pl e-katalog wystawy pt: Radom nie do poznania.

Wystawę do 15 września 2024 roku będzie można oglądać przy pomniku Jana Kochanowskiego na skraju Parku im. T. Kościuszki, potem będzie udostępniona w budynku Archiwum Państwowego przy ul. Wernera 7 w Radomiu.