Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Wincenty Kadłubek, biskup
Dziś jest: Środa, 09 października 2024

RADOM

Blokujemy Raka w Radomiu

poniedziałek, 09 września 2024 12:53 / Autor: Monika Nowakowska
Blokujemy Raka w Radomiu
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Większość nowotworów ma podłoże genowe, ale do uszkodzenia genu może dojść również na skutek czynników środowiskowych - mówią lekarze i przypominają, jak ważna jest profilaktyka. W Centrum Aktywności Seniorów w Radomiu odbyła się III edycja wydarzenia "Blokujemy Raka". Tym razem tematem przewodnim spotkania była "Genetyka a nowotwory". Była okazja do rozmowy z lekarzami, ale też pacjentami onkologicznymi.

"Blokujemy Raka" to sztandarowy projekt Radomskiego Towarzystwa Pacjentów Onkologicznych. Jego celem jest szerzenie świadomości na temat profilaktyki nowotworowej.

- Profilaktyka jest bardzo ważna, a my jako pacjenci onkologiczni doskonale o tym wiemy. Dlatego szczerze zachęcamy do tego. Przede wszystkim ja kieruję apel do osób zdrowych. I to właśnie osoby zdrowe, które nie mają żadnych dolegliwości, które po prostu cieszą się życiem, żeby tym życiem mogli cieszyć się nadal, muszą dbać o swoje zdrowie, trzeba ich kontrolować - mówi Alina Lament, prezes Radomskiego Towarzystwa Pacjentów Onkologicznych:

Nowotwory genetyczne, to nowotwory, które dziedziczone są po rodzicach, szacuje się, że stanowią one około 5-10%. Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowe geny nie znajdują się tylko w odziedziczonym po przodkach materiale genetycznym ponieważ do ich uszkodzenia może dojść również na skutek czynników środowiskowych np. palenia tytoniu, nadużywania alkoholu, bądź nieprawidłowej diety.

- Na nowotwory chorujemy z dwóch grup przyczyn - mówi prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog z Radomskiego Centrum Onkologii:

- Jedna z przyczyn to ta, na którą nie mamy wpływu. To jest to, co dziedziczymy po naszych przodkach i my mamy większą lub mniejszą podatność na nowotwory w skutek genów, które mamy w sobie. Drugą grupą przyczyn, która odgrywa ogromną rolę, ważniejszą niż te przyczyny genetyczne, to są czynniki środowiskowe. Ten materiał genetyczny, który mamy po przodkach jest bardzo zróżnicowany. Mutacje, które dziedziczymy, jedne zwiększają ryzyko w stopniu nieznacznym, inne zwiększają w stopniu bardzo wysokim, więc można powiedzieć w ten sposób, że gdybyśmy nie palili, no to jakieś 20 parę procent mniej ludzi by umierało z powodu nowotworów - tłumaczy profesor.

Polacy najczęściej chorują na nowotwory prostaty, płuc, jelita grubego, piersi i ginekologiczne. Bożena Grzybowska zachorowała 21 lat temu. Jak wspomina, sama odkryła guz na piersi. Dziś przypomina, jak ważne jest samobadanie:

Mimo dużego postępu w farmakoterapii i wykrywaniu nowotworów, odsetek śmiertelności pacjentów onkologicznych nadal pozostaje wysoki.

W czasie spotkania zorganizowanego z Radomskim Centrum Onkologii można było również porozmawiać ze specjalistami, którzy wspierają pacjentów onkologicznych, np. ze stowarzyszeń, czy zakładów fryzjersko-perukarskich.