Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Będzie system przeciwdziałania przemocy rówieśniczej w szkołach

poniedziałek, 16 września 2024 09:30 / Autor: Monika Nowakowska
Będzie system przeciwdziałania przemocy rówieśniczej w szkołach
Monika Nowakowska

W radomskich szkołach będzie wdrażany system przeciwdziałania przemocy rówieśniczej. W ramach programu pilotażowego jeszcze we wrześniu uruchomiona zostanie mobilna aplikacja dla uczniów ośmiu placówek.

W radomskich szkołach zostanie wdrożony system monitorowania i przeciwdziałania przemocy rówieśniczej. Na początek, w ramach pilotażu, który rozpocznie się już w tym miesiącu, zostanie uruchomiona mobilna aplikacja dla uczniów ośmiu placówek.

– Przy użyciu tej aplikacji uczniowie będą mogli anonimowo zgłaszać przypadki różnych form przemocy rówieśniczej, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Dostęp do systemu będą mieli wyznaczeni, odpowiednio przygotowani nauczyciele oraz dyrektorzy szkół. Mam nadzieję, że to rozwiązanie pomoże szybko i skuteczne reagować na akty przemocy, których – jak wynika z badań – doświadcza około 60 proc. uczniów w wieku od 11 do 17 lat – mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska:

Rzecznik Praw Ucznia Kamila Pszczółka nie kryje, że rzeczywiście zgłaszają się do niej uczniowie doświadczających różnych form przemocy rówieśniczej, najczęściej psychicznej. – To jest bardzo trudny do zdiagnozowania problem. O wielu przypadkach przemocy na pewno nie wiemy, bo uczniowie nie mają odwagi mówić o takich sytuacjach. Tu będą mogli anonimowo i w każdej chwili zgłaszać przypadki przemocy, której sami doświadczają lub której są świadkami. Dlatego bardzo się cieszę, że Radom wdraża ten program – mówi Kamila Pszczółka:

System wspierający szkoły w rozwiązywaniu problemów związanych z przemocą rówieśniczą został stworzony przy udziale uczniów, nauczycieli, dyrektorów i rodziców w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Zespół opracowujący zarówno aplikację jak i materiały wspierające składał się z badaczy psychologów i pedagogów jak również praktyków w tym m.in. nauczycieli, nauczycieli akademickich i szkoleniowców.

W ramach pilotażu system zostanie wdrożony w szkołach podstawowych nr 2, 7, 19, 21 i 26 oraz w VI LO, Zespole Szkół Elektronicznych i Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich. W pierwszym kolejności zostaną przeszkolone rady pedagogiczne, a następnie aplikacja będzie rozpowszechniana wśród uczniów. Planowana jest też organizacja lekcji wychowawczych prowadzonych w oparciu o dostarczone scenariusze na temat działania aplikacji, typów przemocy i sposobów zgłaszania - mówi dyrektor VI LO Anna Kołodziejska:

Jeżeli program się sprawdzi, w przyszłym roku zostanie wdrożony we wszystkich radomskich szkołach.