Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Żołnierze WOT - w cieniu powodzi - obchodzą swoje święto

piątek, 27 września 2024 13:31 / Autor: Radosław Mizera
Żołnierze WOT - w cieniu powodzi - obchodzą swoje święto
Radosław Mizera

Ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, ale służą wszędzie tam, gdzie, są potrzebni. Terytorialsi obchodzą dziś swoje święto. W obliczu kryzysu powodziowego, gdy żołnierze pomagają mieszkańcom zalanych terenów, obchody ograniczono do minimum.

27 września jest szczególnym dniem dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym społeczności 6 Mazowieckiej Brygady OT. Tego dnia – w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego – żołnierze formacji obchodzą swoje święto.

W Radomiu tegoroczne obchody rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego połączone ze świętem WOT miały symboliczny charakter. Celebrowana była Msza święta w kościele garnizonowym. Przewodniczył jej proboszcz parafii ks. kpt. Tomasz Serwin:

Homilie wygłosił ks. podporucznik Krzysztof Kwiatkowski, kapelan 62. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej W Radomiu:

Następnie - pod pomnikiem Armii Krajowej - delegacja odda hołd i złoży kwiaty, by uczcić pamięć bohaterów walczących o wyzwolenie Polski w czasie II wojny światowej. Pułkownik Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej:

Wojska Obrony Terytorialnej powstały 1 stycznia 2017 r. To najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, który swoją siłę buduje przede wszystkim w oparciu o żołnierzy ochotników. Zadaniem formacji w czasie pokoju jest przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT wspierać ma wojska operacyjne w strefie działań bezpośrednich. Od początku istnienia terytorialsi odpowiadają na każde wyzwanie: wspierali walkę z pandemią Covid-19, udzielali wsparcia administracji samorządowej przy w walce z kryzysem migracyjnym i pomagali uchodźcom po wybuchu wojny na Ukrainie. Dziś nieustannie pełnią służbę na granicy z Białorusią, a ponadto angażują się w działalność społeczną, oddają krew, a przy tym cały czas się szkolą, doskonaląc umiejętności taktyczne, strzeleckie, techniczne i ratownicze na licznych kursach i ćwiczeniach.