Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Port Lotniczy Warszawa Radom ma swój adres

poniedziałek, 04 listopada 2024 12:07 / Autor: Monika Nowakowska
Port Lotniczy Warszawa Radom ma swój adres
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Port Lotniczy Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 mieści się od czwartku przy ulicy prof. Tadeusza Sołtyka 1. Symboliczne odsłonięcie tabliczki przed terminalem odbyło się 31 października z inicjatywy Radomskiego Samorządu Obywatelskiego.

Tadeusz Sołtyk nestor polskiego lotnictwa, wybitny konstruktor lotniczy, zasłużony badacz i pedagog urodził się 30 sierpnia 1909 roku w Radomiu. Kształcił się w Gimnazjum im. Tytusa Chałubińskiego. Po maturze studiował na wydziale mechanicznym Politechniki Warszawskiej.

Pomysł nadania nazwy drodze dojazdowej przy terminalu sięga 2015 roku. Przez dwie kadencje propozycja nie znalazła jednak uznania radomskich radnych. Udało się to dopiero w tym roku. Uchwała została przyjęta 26 sierpnia.

- Przez 9 lat, wytrwale, ale do skutku dążyliśmy do tego, aby ulica przy lotnisku nosiła nazwę profesora Tadeusza Sołtyka. Przez dwie kadencje było to blokowane w Radzie Miejskiej, ale w końcu zaakceptowano naszą propozycję. To ważne, bo w adresie lotniska będzie imię i nazwisko wybitnego radomianina – mówi Jarosław Kowalik, prezes Stowarzyszenia Radomski Samorząd Obywatelski:

Jedną z najpopularniejszych konstrukcji, którą zaprojektował prof. Sołtyk był pierwszy polski samolot odrzutowy TS 11- Iskra. To właśnie tą maszyną latał pilot wojskowy, major Adam Ginalski.

- Ten samolot przez 60 lat służył w naszych siłach zbrojnych. Na tym samolocie wyszkoliły się tysiące pilotów. To samolot bardzo przyjemny w pilotażu, bezpieczny. To samolot przystosowany do latania w każdych warunkach, w każdej pogodzie. Z sentymentem wspominam tą maszynę, bo najpiękniejsze lata swojego życia spędziłem w tym samolocie. To były lata w „Szkole Orląt”, gdzie uczyłem się latać na tym samolocie – przypomina Adam Ginalski:

Prof. Tadeusz Sołtyk był też wielkim pasjonatem żeglarstwa. Wielokrotnie wygrywał regaty, w tym dwukrotnie organizowane przez Yacht Klub Polski o nagrodę Prezydenta RP na łodzi własnej konstrukcji. Jest honorowym obywatelem Radomia. Godność nadano w 2003 roku podczas Air Show w roku jubileuszowym 100-lecia Lotnictwa Światowego i 85-lecia Lotnictwa Polskiego:

Prof. Tadeusz Sołtyk zmarł 14 lipca 2004 w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.