RADOM
Barometr zawodów na 2025 rok
Jakich specjalistów będzie brakowało na rynku pracy w Radomiu i powiecie radomskim? Jest już opracowany Barometr zawodów na 2025 r.
W regionie radomskim – w Barometrze zawodów 2025 nie wymieniono żadnych zawodów nadwyżkowych. Jest natomiast lista zawodów deficytowych, czyli takich, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców. Bardzo duży deficyt dotyczy: lekarzy, pracowników socjalnych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz psychologów i psychoterapeutów. Brakuje także: betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, kierowników budowy, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, nauczycieli szkół specjalnych, pielęgniarek i położnych, pracowników służb mundurowych, samodzielnych księgowych, specjalistów elektroniki, automatyki oraz ślusarzy.
Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. W całym kraju badanie prowadzone jest od 2015 roku. Pokazuje on zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju. Badanie dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Takie spotkanie miało miejsce we wrześniu b.r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu. Uczestnicy badania (pracownicy powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy) w toku dyskusji udzielają odpowiedzi na następujące pytania: Jak zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku? Czy będzie ono rosnąć, maleć czy pozostanie bez zmian? oraz Jak będzie się kształtować relacja między dostępną siłą roboczą a zapotrzebowaniem na pracowników w danym zawodzie? Czy wystąpi deficyt poszukujących pracy czy ich nadwyżka, czy może popyt i podaż zrównoważą się?
Krzysztof Skomra kierownik Działu Pośrednictwa Pracy i Zatrudniania Cudzoziemców Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu:
Wyniki badania wykorzystywane są m.in. przy planowaniu kariery zawodowej (wskazują w jakich zawodach warto się dokształcać, gdyż są najlepsze perspektywy na pracę), przy poszukiwaniu pracy w zawodzie (wskazują jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach - gdzie może być łatwiej o pracę), do analiz rynku pracy (wskazują trendy w zakresie popytu i podaży pracy).
Więcej informacji na stronie: https://barometrzawodow.pl/strona/o-badaniu