Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Szlak Kochanowskiego oficjalnie otwarty

wtorek, 28 kwietnia 2015 08:41 / Autor: Radosław Mizera
Szlak Kochanowskiego oficjalnie otwarty
Radosław Mizera

Mieszkańcy Mazowsza mogą zgłębiać wiedzę na temat historii rodu Kochanowskich. W Zwoleniu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Szlak Rodu Kochanowskich", którego beneficjentem była parafia Podwyższenia Krzyża Świętego. Odbyła się także promocja monografii rodu Kochanowskich oraz wystawiono bullę papieską z 1619 roku dotyczącą działalności bractwa różańcowego przy miejscowej parafii.

Dzięki dofinansowaniu unijnemu w wysokości prawie 456 tys. zł powstał "Szlak Rodu Kochanowskich" obejmujący dziesięć miejscowości historycznie najbardziej związanych z tym rodem. Beneficjentem projektu była parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, która z sukcesem wykorzystała już fundusze unijne m.in. na budowę Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego. Podsumowanie projektu odbyło się wczoraj. Wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


"Szlak Rodu Kochanowskich" został wytyczony w oparciu o istniejące obiekty dziedzictwa kulturowego związane z rodem Kochanowskich. Obejmuje on sześć kościołów (m.in. w Radomiu, parafialny w Przytyku i w Skrzynnie), zespół dawnego Opactwa Benedyktyńskiego w Sieciechowie, zespół dworski Kochanowskich w Czarnolesie (XIX w.), obelisk w Sycynie (1621 r.), park podworski ( XVIII-XIX w.), zespół dworski w Zameczku k. Przytyka (XIX w.) oraz wieś Kochanów.
W ramach projektu szlak został całkowicie oznakowany, pojawił się nowy punkt informacyjny, powstała mapa, program zwiedzania poszczególnych obiektów oraz monografia rodu Kochanowskich. Zostały również utworzone parkingi dla rowerów w Czarnolesie i Zwoleniu oraz wyznaczone przyjazne miejsca dla osób z małymi dziećmi oraz osób starszych.
Na szlaku znalazło się Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz nekropolie Kochanowskich w licznych fundowanych przez nich kaplicach i kościołach. Nowa strona internetowa zawiera niezbędne informacje na temat szlaku, dwa wspólne punkty obsługi turystów, mapy oraz przewodniki.
Jan Kochanowski, najsłynniejszy polski poeta doby Renesansu, urodził się w 1530 roku w Sycynie niedaleko Radomia. Pochodził ze średnio zamożnej rodziny szlacheckiej, miał sześciu braci i pięć sióstr. Był osobą niezwykle wykształconą, dużo podróżował po Europie. Zaadaptował na polskie warunki większość antycznych gatunków, takich jak pieśń, tren, fraszka.
Do najsłynniejszych dzieł Jana Kochanowskiego należą cykle utworów: Pieśni, Fraszki, napisane pod koniec życia Treny oraz oparty na historii wojny trojańskiej dramat Odprawa posłów greckich. Za swoje największe dokonanie twórcze uznawał poetyckie tłumaczenie Księgi Psalmów.
Jan Kochanowski zmarł w 1584 r. w Lublinie.