REGION
Dąb Bartek w trójwymiarze
By zachować obraz drzewa, a także monitorować jego stan, studenci z Wydziału Leśnego AR w Krakowie kolejny raz zeskanowali dąb.
Prace wykonano w ramach projektu Bartek 3D. To już piąte skanowanie laserowe drzewa odbywające się w ramach projektu Bartek 3D. W skanowaniu udział wzięło 14 studentów z Sekcji Geomatyki Koła Naukowego Leśników. Badanie przeprowadzono z 12 stanowisk rozlokowanych w obrębie rzutu korony - dla uzyskania obrazu konarów i z 1 zlokalizowanego na zewnątrz- by domknąć obraz od góry.
- Głównym celem prowadzenia projektu jest pokazanie możliwości metody skanowania naziemnego do zarchiwizowania obrazu dębu, w przyszłości z trójwymiarowego modelu będzie można odtworzyć Bartka. Ważny jest też aspekt związany z monitoringiem stanu zdrowotnego drzewa oraz edukacyjny – mówi Paweł Hawryło, koordynator tej edycji skanowania.
Projekt trwa od 2013 roku. Realizowany jest przez konsorcjum Sekcji Studenckich Kół Naukowych z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt koordynuje Laboratorium Geomatyki przy wsparciu doktorantów i opiekunów poszczególnych sekcji wymienionych partnerów.
700 - letni dąb Bartek rośnie na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk. Jest najbardziej znanym w naszym kraju drzewem. Za „najokazalsze drzewo w Polsce” został uznany już w 1934 r. przez Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. Władysława Szafera. Status pomnika przyrody uzyskał już w 1954 roku. - informuje Edyta Nowicka – kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu
https://radioplus.com.pl/index.php/region/14935-dab-bartek-w-trojwymiarze#sigProGalleria9132c55136