REGION
Losy absolwentów szkół wyższych w statystyce
Podstawą systemu są raporty automatyczne, a informacje w nich zawarte pochodzą z systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz systemu POL-on.
Informacje o losach absolwentów danych kierunków są potrzebne do rzetelnej oceny wpływu studiów wyższych na powodzenie na rynku pracy. Tego typu statystyki mogą być przydatne dla uczelni, które dzięki nim będą mogły w bardziej efektywny sposób promować swoją placówkę. Jednak informacje są istotne dla kandydatów na studia. Dzięki statystykom dotyczącym zatrudnienia oraz zarobków absolwentów danej uczelni lub kierunku, kandydaci łatwiej wybiorą odpowiednią dla siebie szkołę wyższą.
Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zdaniem ministra Jarosława Gowina rozwiązanie to przyniesie obopólną korzyść: – Wielu maturzystów zastanawia się jaką uczelnię i jaki kierunek wybrać. W przyszłości, kiedy badania losów absolwentów obejmować będą nie, jak do tej pory, jeden rok, ale dłuższy okres, takie wyniki mogą być cenną wskazówką dla kandydatów na studia. Równie cenną wskazówką te badania są dla samych uczelni, bo z czasem zaczną pokazywać jaka jest efektywność kształcenia.
W ramach ogólnopolskiego systemu monitoringu losów absolwentów uczelni, tworzone są trzy typy raportów automatycznych odpowiadające trzem poziomom analizy:
- program studiów (podstawowa jednostka analizy)
- uczelnie
- cały kraj
Tego typu rozwiązanie do tej pory zostało wprowadzone m.in. w krajach skandynawskich, w Hiszpanii, Austrii, na Litwie i na Węgrzech.
Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych już działa pod adresem: absolwenci.nauka.gov.pl.