REGION
Na ludowo w Iłży
Festiwal odbył się już po raz 22. Jego celem jest upamiętnienie Józefa Myszki - wybitnego twórcy, animatora zespołów folklorystycznych związanego z regionem iłżeckim. Jego niespotykane zdolności wokalne oraz talent przyniosły mu dużą popularność nie tylko w kraju, ale również za granicą. Nagrywane audycje radiowe oraz płyty przyczyniły się do spopularyzowania jego utworów wśród sympatyków folkloru niemal w całym kraju. Józef Myszka zginął w lipcu 1964 roku podczas prób koncertu z okazji święta Odrodzenia Polski w Warszawie z rąk zamachowca, którego uznano za osobę niepoczytalną. Organizowany przez iłżecki Dom Kultury festiwal popularyzuje twórczość i osobę tego wspaniałego artysty, ale również powszechnie szanowanego człowieka.
W tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowało się ponad 40 wykonawców: 12 solistów, 23 zespoły śpiewacze i 11 kapel. Wśród zespołów przeważały te z regionu radomskiego, ale na scenie pojawili się także reprezentanci woj. świętokrzyskiego, jak m.in. Rogowianki z Końskich czy „Sichowianie” z gm. Rytywiany.
Festiwal to nie tylko uczta dla ucha. Odwiedzający teren Miejsko - Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji mogli podziwiać rękodzieło artystyczne, które przestawiali wystawcy z różnych stron regionu. Koło Gospodyń Wiejskich „Gaworzące Spódnice” raczyły gości nalewkami z pigwy i śliwki. Przygotował je Paweł Pryciak. - Jest też chleb ze smalcem i ogórkiem oraz ciasto. Nie było czasu na nic innego, bo w sobotę w skansenie radomskim raczyliśmy pielgrzymów żurkiem, pierogami i bigosem - opowiadały Barbara Woźniak, Małgorzata Pryciak i Małgorzata Langer.
- To impreza plenerowa, atrakcji jest naprawdę dużo - mówił Krzysztof Kozera - dyrektor Domu Kultury w Iłży.
Jednak Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki to przede wszystkim wydarzenie muzyczne. Jury po obejrzeniu prezentacji zespołów śpiewaczych, kapel ludowych i solistów wyłoniło laureatów festiwalu.
W kategorii Solistów pierwszą nagrodę otrzymał Adam Tarnowski z Zakrzewa, drugą Wacław Pejas z Bliżyna, zaś dwie równorzędne nagrody trzecie trafiły do Dorota Karasińskiej-Kozłowskiej z Rytwian i Joanny Tęczy ze Zwolenia. Wyróżnienia otrzymali: Jadwiga Garbacz – gm. Chlewiska, Franciszka Markiewicz – Mierziączka, gm. Przyłęk, Stanisław Pacek – Bliżyn, Dariusz Rdzanek – Kopaczów, gm. Bogatynia, Andrzej Rojek – Gaworzyna.
W kategorii Zespołów Śpiewaczych dwie równorzędne nagrody pierwsze przyznano zespołom: Mirowianki z Mirowa i Przystalanki z Przystałowic Małych w gminie Rusinów. Dwie równorzędne nagrody drugie otrzymały zespoły: Strykowianki ze Zwolenia i Mierziączka z gminy. Przyłęk. Sześć równorzędnych trzecich nagród przyznano zespołom: Chomentowianki ze Skaryszewa, Gąsowianki z gminy Jastrząb, zespołowi śpiewaczemu z Korzyc w gminie Szydłowiec, Seredzanki z Seredzic, gm. Iłża, Sobótka z Czarnolasu, gm. Policzna i Zaborowianki z gm. Orońsko. Wyróżnienia otrzymały zespoły: „Czerwona Jarzębina” – Jedlińsk, „Gozdowianki” – Gózd, „Kalina” – Zakrzew,„Kazanowianki znad Iłżanki” – Kazanów, „Małyska Dolina” – Mirzec, „Pacanowianie” – Pacanów, „Pawłowianki” – Chlewiska, „Rogowianka” – Końskie, „Sichowianie” – Rytwiany, „Sobótka” – Bliżyn oraz „Zagórzanki” – Łączna.
W kategorii Kapel dwie równorzędne pierwsze nagrody uzyskały: Kapela Józefa Wyrwińskiego z Korzyc, gm. Szydłowiec i Kapela Jana Kmity z Przystałowic, gm. Rusinów. Dwie równorzędne nagrody drugie otrzymały: Kapela Iłżecka i Kapela Krzysztofa Rokicińskiego ze Starej Błotnicy. Trzy równorzędne nagrody trzecie otrzymały: kapela „Jaskółka” z Małomierzyc, Kapela Henryka Zawadzkiego ze Strzałkowa, gm. Wolanów i kapela LILIA z Zakrzewa. Wyróżniono kapele: „Jaśki” z Końskich oraz kapelę z Osuchowa – Kazanów.
Podczas Festiwalu nie zabrakło również nagród specjalnych. W uznaniu wkładu w promowanie tradycji kulturalnych Ziemi Iłżeckiej oraz twórczości patrona Festiwalu - Józefa Myszki, Burmistrz i Rada Miejska Iłży nagrodzili specjalnymi nagrodami zespoły: „Dolnojasieńczanki” – Jasieniec Iłż. Dln, „Seredzanki” z Seredzic, zespół śpiewaczy z KGW w Pakosławiu, kapelę Ludową im. Józefa Myszki z Jasieńca Iłż., kapelę „Jaskółka” z Małomierzyc, kapelę Iłżecką z Iłży oraz solistów Andrzeja Myszkę z Kotlarki i Patryka Wróbla z Błazin.
Fundatorami nagród byli: Powiat Radomski, Burmistrz i Rada Miejska w Iłży, Bank Spółdzielczy w Iłży, Dom Kultury w Iłży, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej oraz Poseł Ziemi Radomskiej - Zbigniew Kuźmiuk.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/17463-na-ludowo-w-ilzy#sigProGalleria7b6278cdec