Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Św. Andrzej w Nieznamierowicach

poniedziałek, 26 września 2016 12:10 / Autor: Radosław Mizera
Dariusz Danilczuk
Radosław Mizera

W Niepublicznej Szkole Podstawowej św. Andrzeja Apostoła w Nieznamierowicach w powiecie przysuskim odbyła się konferencja "Święty Andrzej Apostoł - łącznik religii i kultury Wschodu i Zachodu". 

Postać św. Andrzeja Apostoła została na wstępie przybliżona przez moderatora spotkania Marka Zająca - dziennikarza i publicystę, prowadzącego m.in. audycję "Między ziemią a niebem" w TVP1. 

Jako pierwszy z prelegentów głos zabrał Ks. dr hab. Marek Jagodziński, pracownik naukowy KUL, który przybliżył zebranym historyczny rys ewolucji kultu postaci na ikonach i obrazach. Następnie miała miejsce interesująca prelekcja ks. prof. Józefa Naumowicza z UKSW dotycząca podróży misyjnych św. Andrzeja Apostoła, podczas której słuchacze dowiedzieli się o opisanej w apokryfach i legendach działalności św. Andrzeja Apostoła na terenach dzisiejszej Rosji i Ukrainy. 

Kolejnym głosem w dyskusji była prelekcja ks. dr Doroteusza Sawickiego z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, który ukazał zebranym rolę św. Andrzeja Apostoła w teologii i historii Kościoła Wschodu. Wskazał też na kolejne ślady w apokryfach dotyczące możliwej obecności a na pewno bardzo wczesnego kultu św. Andrzeja również na Bursztynowym Szlaku, w Rumunii czy wręcz na terenach Polski. 

Kolejny prelegent alumn Marek Kuczyński, absolwent Studium Ikonograficznego, wskazał na szczególne znaczenie św. Andrzeja w praktykowanej przez Kościoły Wschodu sztuce ikonografii. Na zakończenie części konferencyjnej miała miejsce prezentacja Pauliny Wiadernej - zafascynowanej sztuką studentki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas której zebrani mogli prześledzić historię wizerunku św. Andrzeja Apostoła w malarstwie, rzeźbie i architekturze Wschodu i Zachodu.  

W drugiej części spotkania miało miejsce otwarcie dla zwiedzających wystawy ikon oraz reprodukcji obrazów europejskich mistrzów malarstwa. W holu szkoły zgromadzono ponad 30 flag miast lub państw z całego świata, na których widnieje wizerunek św. Andrzeja Apostoła lub jego symbol czyli Krzyż św. Andrzeja. Warto tu dodać, iż ten święty jest patronem takich państw jak Grecja czy Rosja oraz miast Neapol czy Rawenna. Jego wizerunek to element herbów Złoczewa czy Przemętu a krzyż św. Andrzeja widnieje na flagach Szkocji, Jamajki, floty wojennej Rosji a na Union Jacku czyli fladze Wielkiej Brytanii wraz z krzyżami św. Patryka i św. Jerzego. 

Istotnym elementem wystawy była ekspozycja kilkudziesięciu pieczęci herbowych polskich parafii będących pw. św. Andrzeja Apostoła - w sumie w Polsce funkcjonuje ponad 100 parafii i kościołów pod wezwaniem tego nieco mniej znanego świętego.

Organizatorem konferencji była Fundacja Pogodna Szkoła prowadząca w Nieznamierowicach bezpłatną Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Św. Andrzeja Apostoła a partnerem była miejscowa parafia pw. Św. Andrzeja Apostoła mająca swoją siedzibę na tym terenie od niemal 500 lat.