REGION
Zagrożenie ubóstwem na Mazowszu
Co dziesiąta osoba w województwie mazowieckim jest zagrożona ubóstwem. To najniższy wskaźnik w kraju.
Najbardziej dotkliwy poziom niedostatku odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie co czwarta osoba żyje we względnym ubóstwie, a blisko co piąta z powodu niskich dochodów jest uprawniona do pobierania pomocy społecznej. W województwie mazowieckim poziom ubóstwa względnego dotyczy zaledwie co dziesiątej osoby i jest najniższy w kraju.
W województwie mazowieckim wskaźnik ubóstwa skrajnego, czyli pozwalającego na zaspokajanie podstawowych potrzeb, w 2015 r. wyniósł 4,1%. - Biorąc jednak pod uwagę dane dla województwa mazowieckiego z wyłączeniem Warszawy, wskaźnik ten przyjmuje już wartość znacznie wyższą, bo 5,9%. Rozbieżność taka wynika z dużych dysproporcji pomiędzy warunkami życia mieszkańców stolicy i reszty województwa – informuje Tomasz Kalbarczyk z Urzędu Statystycznego w Warszawie.
W 2015 r. ubóstwo skrajne związane było głównie z bezrobociem. W końcu sierpnia 2016 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy województwa mazowieckiego wyniosła 197,6 tys. i zmniejszyła się w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku o 26,0 tys. (tj. o 11,6%).
Przeciętny miesięczny dochód na 1 osobę w województwie mazowieckim w 2015 roku wyniósł 1756,15 zł.