REGION
Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. Swoimi refleksjami podzielili się: Stanisław Karczewski, Piotr Leśnowolski, Elżbieta Lanc, Tadeusz Wojciechowski, Marcin Kozdrach, Józef Róg i Mirosław Ślifirczyk.
W uchwale Sejm podkreślił znaczenie samorządów dla tworzenia lokalnych więzi i budowy silnego państwa. - Dziś w działalności samorządu terytorialnego ma swój bezpośredni i pośredni udział wiele tysięcy obywateli, co jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego - czytamy również w uchwale.
Zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego. Samorządowi terytorialnemu jest poświęcony przede wszystkim rozdział VII Konstytucji RP.
Życzenia z okazji sobotniego święta złożyła Elżbieta Lanc, członek województwa mazowieckiego:
Wójt Sławna w powiecie opoczyńskim Tadeusz Wojciechowski mówi, że zadaniem każdego samorządowca jest służenie ludziom:
Podobnego zdania jest również wójt Starej Błotnicy Marcin Kozdrach:
Starosta radomski Mirosław Ślifirczyk jest dumny, że samego początku jest uczestnikiem tworzenia polskiej samorządności:
Od 1990 roku samorządowcem jest starosta opoczyński Józef Róg. Według niego samorząd jest najlepszą formą wydawania publicznych pieniędzy:
Piotr Leśnowolski, wójt Jedlni-Letnisko powiedział, że polską samorządność trzeba wciąż pielęgnować. Wymienił tu sposób przeprowadzania wyborów samorządowych, który trzeba zmienić:
Podczas ostatniego spotkania z samorządowcami w Przysusze marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił, że to właśnie samorządy tworzą Polskę.
Od 1 stycznia 1999 r. mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw. Zgodnie z danymi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji według stanu na 1 stycznia 2015 r., Polska dzieli się na 16 województw, 314 powiatów i 2 478 gmin. Wśród tych ostatnich są 304 gminy miejskie, w tym 66 miast na prawach powiatu - tzw. „powiatów grodzkich”, 611 miejsko-wiejskich oraz 1 563 wiejskie.