Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Wielki Szlak Leśny dotarł do Marcul

poniedziałek, 31 lipca 2017 10:08 / Autor: Weronika Chochoł
Wielki Szlak Leśny dotarł do Marcul
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Nadleśnictwo Marcule jako jedno z ośmiu nadleśnictw w kraju zostało włączone w Wilczy Szlak – pierwszą pętlę Wielkiego Szlaku Leśnego. Nadleśnictwo zostało wpisane do szlaku nie tylko dzięki obecności wilczych watah w tamtejszych lasach, ale przede wszystkim dzięki figurce św. Franciszka.

Wilczy Szlak to pierwszy etap Wielkiego Szlaku Leśnego – projektu Lasów Państwowych dotyczącego turystyki i edukacji. Jest to trasa tematyczna, która poszczególne obiekty łączy za pomocą wspólnego klucza. W tym roku jest to wilk.  łącząca wybrane obiekty według wspólnego klucza, którym w tym roku jest wilk. W Wilczy Szlak wpisała się figura św. Franciszka znajdująca się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Marcule. Z wilkami wiąże się nie tyle sama figurka, co postać św. Franciszka. Święty - jak głosi legenda - we włoskim miasteczku Gubio obłaskawił wilka, który terroryzował miejscowość i jej mieszkańców. Jednak punktem łączącym nadleśnictwo z pozostałymi punktami Wilczego Szlaku jest również obecność wilków w lasach Puszczy Iłżeckiej - wyjaśnia Hubert Ogar - specjalista ds edukacji leśnej Nadleśnictwa Marcule:

Wpisanie Nadleśnictwa Marcule do Wilczego Szlaku to duży sukces i duma dla pracowników. Jest to również kolejna - obok obchodzonego w tym roku 25-lecia reaktywowania jednostki - ważna uroczystość wpisująca się w kalendarz marculskich wydarzeń. Dla leśników ważna jest również sama postać św. Franciszka. Pracownicy z okazji 20-lecia reaktywacji nadleśnictwa, w podziękowaniu za służbę leśną ufundowali figurkę św. Franciszka, która znajduje się przy Centrum Edukacji Leśnej. - Jesteśmy dumni z tego, że Nadleśnictwo Marcule zostało wpisane do Wielkiego Szlaku Leśnego. - nie kryje Tadeusz Misiak - nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule:

Zdaniem Piotra Kacprzaka - zastępcy dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu wpisanie nadleśnictwa na listę ośmiu punktów szlaku turystycznego pomoże poznać wilki z pozytywnej strony:

Jak przekonuje prof. Roman Gula z Muzeum Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, wilków nie należy się bać. Populacja tych zwierząt z roku na rok wzrasta, pojawiają się również pytania o wpisanie ich na listę gatunków łownych. - Powrót wilków na listę gatunków łownych wiąże się również z wypłatą przez myśliwych odszkodowań z tytułu szkód wyrządzonych przez wilki wśród zwierząt domowych. - wyjaśnia prof. Roman Gula:

Wpisanie figurki św. Franciszka do Wilczego Szlaku cieszy nie tylko leśniczych, ale również władze. Andrzej Moskwa - burmistrz miasta i gminy Iłża podkreśla, że Wielki Szlak Leśny zwiększy atrakcyjność turystyczną Iłży i okolic:

Wzdłuż szlaku położone są następujące obiekty:

  1. "Wilczy Szaniec" w Nadleśnictwie Srokowo
  2. Ścieżka "Tropem wilka" w Nadleśnictwie Głęboki Bród
  3. "Przytulisko" i "Silvarium" w Nadleśnictwie Krynki
  4. "Napromek" w Nadleśnictwie Olsztynek
  5. Figurka św. Franciszka w Nadleśnictwie Marcule
  6. Centrum Promocji Leśnictwa w Nadleśnictwie Stuposiany
  7. Pomnik wilka w Nadleśnictwie Trzciel
  8. Arboretum w Nadleśnictwie Karnieszewice

Nadleśnictwo Marcule to jednak nie tylko figurka św. Franciszka i nowo otwarty punkt na Wilczym Szlaku. To również Arboretum oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej. - zauważa Hubert Ogar:

                                            

W Marculach zobaczyć można ponad 900 gatunków roślin i ich odmian reprezentowanych przez ponad 2,5 tys. osobników. Arboretum jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00, natomiast w weekendy w godz. 12:00-20:00.