Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Działajmy razem!

czwartek, 28 września 2017 14:57 / Autor: Michał Kaczor
Działajmy razem!
Michał Kaczor

O partnerstwie lokalnym i współpracy regionalnej rozmawiali zgromadzeni na konferencji w Jedlni-Letnisku.

- Celem naszej konferencji jest wskazanie kierunków rozwoju, problemów dotyczących rozwoju regionu radomskiego. Zaprosiliśmy jako filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy różnego rodzaju instytucje, podmioty, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, żeby wskazać problemy i kierunki rozwoju, żeby nasz region radomski lepiej się rozwijał. Chodzi o to, żeby zintegrowac te instytucje i zrobić coś ważnego dla naszego miasta - mówi Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, dyrektor WUP w Radomiu.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Maciej Trzaskowski, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Radomiu, Jadwiga Olszowska-Urban z Pracowni Edukacji i Motywacji w Trzebini, czy Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

- Warto zaznaczyć, że w Polsce i na Mazowszu renesans partnerstwa lokalnego datujemy na 2003 rok. Wtedy samorząd województwa mazowieckiego podpisał porozumienie z ambasadą Stanów Zjednoczonych i w oparciu o to porozumienie dedykowane były dla Mazowsza i innych regionów Polski specjalne środki departamentu pracy z Ameryki, w oparciu o które budowano ideę partnerstw na rzecz realizacji przedsięwzięć, projektów, wspólnych spraw. Zostało podjęte sporo fajnych inicjatyw, które następnie przełożyły się na partnerskie projekty, które zostały zrealizowane w ramach pierwszego, czy drugiego okresu programowania - mówi Tomasz Sieradz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

Dyrektor Tomasz Sieradz pozytywnie ocenia współpracę regionalną, ale zaznacza, że nie wszystkie możliwości są wykorzystywane.

- Jeżeli chodzi o gminę Jedlińsk, to potrzebujemy rąk do pracy, jeżeli chodzi o prace interwencyjne. Będę kierował pytania i prośby, aby na 2018 rok przydzielić kolejne osoby, bo w tym roku nie dostaliśmy żadnych osób - mówi Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk.

Tomasz Sieradz odniósł się także do obcokrajowców na polskim rynku pracy. Uważa, że konieczne jest stworzenie systemu, który nie pozwoli ich wykorzystywać, ale jednocześnie zauważa potrzebę inwestycji w poprawę kompetencji polskich bezrobotnych.

W czasie konferencji zaprezentowały się również stowarzyszenia lokalne.