Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Dwa nowe zabytki w Pionkach

czwartek, 23 listopada 2017 20:11 / Autor: Jakub Szczechowski
Dwa nowe zabytki w Pionkach
fot. www.mwkz.pl
Jakub Szczechowski

Dworzec kolejowy i willa z lat 20-tych w Pionkach zostały wpisane do rejestru zabytków.

 

Mazowiecki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki podpisał już decyzję w tej sprawie. Nie jest jednak ona ostateczna. Stronom mogą odwołać się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zabytkowy budynek dworca stoi przy ul. Zwycięstwa w Pionkach. Zbudowany został w 1925 roku. Inwestycja ta ściśle wiązała się z rozwojem powstałej w 1883 roku linii kolejowej Iwanogród (Dęblin) - Dąbrowa Górnicza na odcinku do Kielc. - Dworzec wybudowano na skarpie opadającej w kierunku południowym. Wewnątrz znajduje się poczekalnia z dwoma kolumnami wspierającymi żelbetowy strop i dekoracyjna posadzka. Od strony peronów do poczekalni prowadzi wewnętrzny, drewniany, przeszklony przedsionek. W poczekalni i innych pomieszczeniach parteru znajdują się drewniane lamperie. Zachowało się 5 pieców kaflowych, drzwi główne wejściowe od strony płd. dwuskrzydłowe, płycinowe. Z przedsionka od strony miasta prowadzi klatka schodowa ze schodami zabiegowymi, lastrykowymi. Na spocznikach jest posadzka. Zachowała się także balustrada ażurowa, stalowa, dekoracyjna z poręczą drewnianą - informuje Agnieszka Żukowska, rzecznik prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Budynek reprezentuje tzw. styl dworkowy.

Drugi zabytek to willa dyrektora naczelnego Państwowej Wytwórni Prochu przy ul. Radomskiej 7 w Pionkach. Budynek, wraz z domami dyrektorskimi, dworkami urzędniczymi, wielomieszkaniowymi domami urzędniczymi, kasynem, znajdował się na osiedlu Kolonia Urzędnicza. Obiekt został wzniesiony w stylu nawiązującym do baroku. - Willa posiadała obszerną kuchnię, spiżarkę, pokoje dla służby, duży hall, jadalnię, salon i gabinet dyrektora na parterze. Na piętrze znajdowała się łazienka i pokoje prywatne. Na poddaszu znajdowały się pokoje gościnne. Do dzisiaj zachował się układ z dwoma klatkami schodowymi oraz holem, gdzie istnieje drewniany, przeszklony przedsionek, dekoracyjnie ukształtowany oraz ozdobne sztukaterie. W głównej klatce schodowej występują drewniane schody z ażurową balustradą. W narożniku płd.- wsch. jest usytuowana druga klatka schodowa - czytamy na stronie internetowej Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Obecnie w budynku mieści się siedziba filii biblioteki pedagogicznej w Radomiu.