REGION
Spójrz inaczej na niepełnosprawność!
"Spójrz inaczej, otwórz się na innych" - pod takim hasłem odbyła się konferencja poświęcona osobom niepełnosprawnym i ich problemom, zorganizowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali.
Celem konferencji było zwrócenie uwagi na problemy osób z niepełnosprawnością, takie jak alkohol czy przemoc. Była to również okazja do zastanowienia się nad potrzebami i trudnościami osób niepełnosprawnych. Okazuje się, że tych problemów jest wiele, jednak nie wszyscy zdają sobie z nich sprawę. - Powinniśmy wspólnie pomyśleć, jak przyczynić się do tego, by osoby niepełnosprawne czuły się potrzebne. - apeluje Ewelina Strycharska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali:
Jednym z prelegentów był Artur Wachowicz, który w ubiegłym roku wraz z żoną wyruszył w podróż do trzynastu krajów Europy. która pozwoli sprawdzić w jaki sposób są one przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tetratrip - bo tak nazywał się projekt - miał również na celu rozpowszechnienie wiedzy o ludziach niepełnosprawnych. Była to również pielgrzymka, podczas której Artur i jego żona Ania zawierzyli Bogu swoje małżeństwo. Jednocześnie wyprawa była... podróżą poślubną. Artur Wachowicz kilka lat uległ wypadkowi rowerowemu, w wyniku którego porusza się na wózku inwalidzkim. Mężczyzna nie rezygnuje jednak z marzeń i do działania motywuje innych niepełnosprawnych. - Mamy bardzo duże pole do popisu i - wbrew pozorom - bardzo duże możliwości. - zauważa i wspomina ubiegłoroczną wyprawę:
W spotkaniu udział wzięli również podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Młodocina Większego. W całej Polsce działa ponad 700 tego typu placówek, które zrzeszają 26 tysięcy osób niepełnosprawnych. Jak podkreśla Anna Sakławska-Kober - założycielka Warsztatów w Młodocinie Większym - udział w Warsztatach umożliwia nie tylko przygotować się do zawodu, ale również znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie:
Podczas konferencji poruszony został również problem przemocy wobec osób niepełnosprawnych i starszych. Tematem zajął się Marek Mudant - specjalista z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Węgrowie. - Ten temat jest tematem tabu z wielu względów. Te osoby rzadko otwierają się na środowisko zewnętrzne. Nie chodzi tu tylko o przemoc fizyczną, ale również psychiczną czy ekonomiczną. - podkreśla prelegent i przypomina: - Ważna jest nasza czujność:
Konferencję poprzedziła gala wolontariatu. Gościem spotkania był wokalista Paweł Mosiołek. Konferencja odbyła się pod patronatem wójta gminy Kowala Tadeusza Osińskiego. Wydarzeniu medialnie patronowało Radio Plus Radom.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/27196-spojrz-inaczej-na-niepelnosprawnosc#sigProGalleriafaf9164c41