Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

REGION

Takie ostatki tylko w Jedlińsku!

czwartek, 01 lutego 2018 12:31 / Autor: Jakub Szczechowski
Takie ostatki tylko w Jedlińsku!
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

13 lutego w Jedlińsku odegrane zostanie tradycyjne widowisko "Ścięcie Śmierci". Można wziąć w nim jeszcze udział jako aktor.

 

 

"Ścięcie Śmierci" to długoletnia jedlińska tradycja. - Historia jest bardzo ciekawa, bo samo widowisko sięga do czasów, kiedy Jedlińsk był miastem, czyli do wieku XVII. Historia zachowała się do dnia dzisiejszego dzięki ks. Janowi Kloczkowskiemu. Widowisko pięknie wpisuje się w karty historii gminy Jedlińsk, bo odzwierciedla jej kolejne etapy, czyli że Jedlińsk był miastem oraz posiadał Akademię Rakowską. Widowisko przetrwało do dziś. Nikt tak nie świętuje karnawału jak gmina Jedlińsk - mówi Agnieszka Gryzek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej. 

Widowisko mimo niezmiennej fabuły cieszy się dużą popularnością. Śmierć tak jak w poprzednich latach zostanie schwytana, osądzona, ścięta i pochowana. Warto przyjrzeć się aktowi oskarżenia i jak w ogóle wygląda proces ze Śmiercią na ławie oskarżonych. Specyfiką widowiska jest wybitnie męska obsada. - W wieku XVII, XVIII edukacja była dostępna wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety uczyły się w domu lub na pensjach, oczywiście w czasach późniejszych, ale do szkół uczęszczali sami mężczyźni - wyjaśnia Agnieszka Gryzek. I właśnie mężczyźni z gminy Jedlińsk mogą zgłaszać się do jutra do Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej, aby zagrać w "Ścięciu Śmierci". - Przede wszystkim trzeba mieć pewną otwartość, trzeba umieć się bawić - mówi o kryteriach naboru dyrektor GCKiKF. Do obsadzenia są role m.in. Baby, Chłopa, Cyganki czy Cygana. 

Widowisko będzie najważniejszym punktem programu Jedlińskich Zapustów. Wszystko rozpocznie się jednak już w niedzielę 11 lutego. Tzw. Kusa Niedziela to czas dla pań. Odbędzie się VIII Zapustowy Bal Kobiet. Wszystkie bilety zostały sprzedane. Są natomiast jeszcze pojedyncze miejsca na Recital Hanny Śleszyńskiej w poniedziałek o godz. 18 w sali Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wtorek to kulminacja. O godz. 13 wójt gminy Jedlińsk Kamil Dziewierz odda władzę wójtowi Pardole. - To dla mnie taki mały urlop przez kilkanaście godzin. Do północy rządzi inny wójt - mówi Kamil Dziewierz, który nie obawia się decyzji jego następcy. Następnie wystąpią zespoły ludowe. Będzie można również potańczyć. O godz. 15 wystąpi zespół Focus. Potem wójt Jedlńska przyzna odznaczenie - Jedlińskiego Raczka. O godz. 15.40 rozpocznie się widowisko "Ścięcie Śmierci". Po części obrzędowej będzie czas na rozrywkę. Na scenie zaśpiewa zespół Focus i Jorrgus.

- To jedyne takie święto w Polsce i Europie. Wyjątkowe święto dla nas, mieszkańców gminy Jedlińsk. Kończy się karnawał. Wszyscy bawimy się -  zaprasza na imprezę wójt Kamil Dziewierz.