REGION
Finał konkursu o Żołnierzach Wyklętych
Znamy laureatów VI edycji "Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć". Laureaci pojadą do Brukseli.
Pomysłodawcą i patronem konkursu jest Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Konkurs odbywał się dwuetapowo. W pierwszym etapie zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej o dowolnie wybranym Żołnierzu Niezłomnym. W drugim etapie, który odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Grójcu, uczniowie zmierzyli się z testem wiedzy o antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym z lat 1944 – 1963. W konkursie wzięło udział 107 uczniów z 14 szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego i przysuskiego.
W poniedziałek, 19 marca odbyła się uroczystość finałowa rozpoczęła. Przeprowadzony został Apel Pamięci z przywołaniem bohaterów powojennego powstania antykomunistycznego oraz komendantów Armii Krajowej, dowódców organizacji NIE oraz prezesów zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Przywołano również Niezłomnych Żołnierzy – mieszkańców ziemi grójeckiej.
Wyłonione podczas etapu szkolnego dwie najlepsze prezentacje zostały przedstawione podczas finału. Autorkami prac były: Adrianna Perkowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” Grójec z prezentacją o Anatolu Radziwoniku ps. „Olech” oraz Aneta Kruszewska z Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Tarczynie z prezentacją o Tadeuszu Pękackim ps. „Sławek”. Uczennice otrzymały od Marszałka Senatu RP nagrody rzeczowe. Natalia Grochal – uczennica ZSP w Grójcu wyrecytowała dwa autorskie wiersze poświęcone Żołnierzom Wyklętym pt.: Piszę list do Ciebie...” i „A czemuś Ty...”.
Następnie Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski wręczył wyróżnienia – nagrody rzeczowe dla trójki uczniów, którzy po zsumowaniu przez komisję konkursową punktów otrzymanych w dwóch etapach konkursu uzyskali bardzo dobre wyniki, a byli to: Patryk Glinka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce, Weronika Rączka z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce oraz Wiktoria Barszcz z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście nad Pilicą. Dwoje najlepszych uczniów, którzy pojadą na wycieczkę do Brukseli, ufundowaną przez dr Zbigniewa Kuźmiuka posła do Parlamentu Europejskiego, to: Maciej Szajner z Liceum Ogólnokształcącego w Warce oraz Aleksandra Krzyżanowska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi. Główne nagrody zostały wręczone przez ministra Marka Suskiego i posła Dariusza Bąka.
Wydarzeniu towarzyszyły wystawy tematyczne: „Całe życie rotmistrza Pileckiego dla wolnej i niepodległej” i „Drogi do niepodległości” przygotowane przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz „ Historia Żołnierzy Wyklętych” przygotowana przez 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny. Niezwykle ciekawą atrakcją, zwłaszcza dla młodzieży, był pokaz sprzętu wojskowego, a także tradycyjna wojskowa grochówka.
- W tej chwili nie musimy walczyć o pamięć i cześć dla Żołnierzy Wyklętych. Musimy natomiast pamięć pielęgnować. Historia jest jedna i naszym obowiązkiem jest przekazywanie - czasami trudnej - prawdy historycznej:
Konkursowi medialnie patronowało Radio Plus Radom.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/29359-final-konkursu-o-zolnierzach-wykletych#sigProGalleriab7ef236673