Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 23 listopada 2024

REGION

Przyszłość Mazowsza po 2020 roku

czwartek, 22 marca 2018 14:48 / Autor: Radosław Mizera
Przyszłość Mazowsza po 2020 roku
Radosław Mizera

Kolejne w tym roku posiedzenie Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 odbyło się w Opinogórze Górnej. Poza informacją o aktualnym stanie wydatkowania pieniędzy unijnych i ustaleniami dotyczącymi planowanych konkursów odbyła się dyskusja o tym, jak planować przyszły program operacyjny, uwzględniając nowy podział statystyczny województwa.

Od 2018 r. Mazowsze na potrzeby unijnych statystyk jest traktowane jako dwa obszary: Warszawa z obszarem metropolitarnym i pozostała część regionu. Takie zmiany zaszły nie tylko w Polsce, ale też w Irlandii, na Węgrzech i na Litwie (o wyzwaniach, jakie stoją przed regionami z tych krajów w tworzeniu nowych programów unijnych, władze Mazowsza dyskutowały wspólnie z przedstawicielami tych krajów podczas środowego spotkania w ministerstwie inwestycji i rozwoju). na co będą wydawanie środki unijne po 2020 roku? Marszałek Mazowsza Adam Struzik:

Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Mazowsze jest zdecydowanie najszybciej rozwijającym się regionem w Polsce. PKB na mieszkańca w 2004 r. wynosiło 151 proc. średniej dla Polski, w roku 2015 – 160 proc. Województwo mazowieckie jest jednym z dziesięciu najbardziej zaludnionych i najsilniejszych gospodarczo regionów UE, przekraczając potencjał demograficzny i gospodarczy ponad połowy państw członkowskich. Jednocześnie Mazowsze to olbrzymie zróżnicowanie poziomu życia, rozwoju społeczno-gospodarczego i struktur przestrzennych. Trudno więc w jednolity sposób trafiać ze wsparciem unijnym do wszystkich jego mieszkańców. Stąd potrzeba stworzenia odrębnego wsparcia dla obszaru metropolitarnego i pozostałej części regionu. Zmiana wprowadzona od 1 stycznia tego roku sprawiła, że statystycznie, na potrzeby unijnych wyliczeń Mazowsze jest postrzegane jako dwa obszary: region warszawski stołeczny (który obejmuje stolicę wraz z dziewięcioma sąsiadującymi powiatami: grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim i wołomińskim) i region mazowiecki regionalny – pozostała część województwa. Podział statystyczny, o który od lat zabiegaliśmy, nie był celem sam w sobie. Teraz trzeba to wykorzystać do podziału środków unijnych po 2020 r.