REGION
100 lat Związku Leśników!
W Nadleśnictwie Marcule odbyła się uroczystość 100-lecia Związku Leśników Polskich w regionie radomskim. Była msza święta, występy muzyczne i wręczanie odznaczeń.
Związek Leśników Polskich powstał w 1918 roku. Tworzą go jednak nie tylko leśnicy, ale również osoby pracujące dla leśnictwa. Przez 100 lat istnienia ZLP zmieniał się i dostosowywał do przemian w Polsce.
- Tak jak nasz kraj się zmieniał, tak i związek musiał nadążyć za tymi zmianami. Nasz związek powstawał, kiedy na naszych ziemiach byli jeszcze zaborcy. Ramię w ramię przez 100 lat idziemy z państwem, generalną dyrekcją, regionalnymi dyrekcjami, z nadleśnictwami. Jesteśmy blisko spraw kraju, blisko ludzi, przyrody, ale też Boga – mówi Jarosław Szałata, przewodniczący ZLP w RP.
Przewodniczący Szałata tłumaczy, że Związek przeszedł wiele przeobrażeń. Rozpoczynał działalność od strony typowo robotniczej, czyli pozyskiwania drewna, a obecnie dba o ludzi, zasoby naturalne i pełni szereg innych funkcji.
Dziś nie zabrakło też odznaczeń. Zasłużeni leśnicy i pracownicy otrzymali Złote Krzyże Zasługi, a także Złote, Srebrne i Brązowe Odznaki.
- Są to osoby, które za długie lata pracy chcieliśmy wyróżnić i odznaczyć. W wielu przypadkach są to leśniczowie, podleśniczowie, którzy swoją ciężką pracą w terenie zasłużyli na takie wyróżnienie – tłumaczy Jolanta Bochenek, przewodnicząca Związku Leśników Polskich Regionu Radomskiego.
Złotym Krzyżem Zasługi wyróżniony został Włodzimierz Cedzyński, Inżynier Nadzoru z Nadleśnictwa Marcule. W związkach zawodowych leśników działa od 1978 roku.
- Staramy się pomagać, wyciągać rękę do tych, którzy potrzebują pomocy i czuwać, bo lasy są bogactwem ogólnonarodowym, o które trzeba naprawdę dbać. Największy mój sukces to jest to, że jestem leśnikiem – że wybrałem taki zawód, taką szkołę w Zagnańsku. Jestem pierwszym absolwentem Technikum Leśnego w Zagnańsku. Dziadek był gajowym, ojciec pracował w zespole składni z lasów państwowych. Te tradycje staram się kontynuować – mówi Włodzimierz Cedzyński.
Wzruszenia i zaskoczenia z wyróżnienia nie krył Marek Dziurzyński z Nadleśnictwa Łagów. Lata pracy zaowocowały Złotym Krzyżem Zasługi.
Jarosław Szałata mówi, że cele na przyszłość to kolejne 100 lat związku, a także praca dla dobra ludzi. – żeby w pogoni za wskaźnikami, za ekonomią nie zgubić człowieka – jego duszy i misji – tłumaczy.
Ogólnopolskie obchody 100-lecia Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się 5 października 2018 roku w Gołuchowie.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/30719-100-lat-zwiazku-lesnikow#sigProGalleria1bd94bfa3d