REGION
Duże zagrożenie pożarowe w lasach!
Duże zagrożenie pożarowe w lasach w całym regionie. Leśnicy apelują o szczególną ostrożność.
W całym regionie występuje duże zagrożenie pożarowe. Susza powoduje, że nawet najmniejsza iskra może rozniecić ogień.
- Każdy pożar to ogromna strata i dla lasu i dla ekosystemu, zwierząt, roślin. Uważajmy z ogniem. Ogień jest bardzo niebepieczny. Nie rozpalajamy w lesie ognisk. Najlepiej w ogóle nie używajmy ognia w lesie - zaleca rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka.
Leśnicy są przygotowani na wypadek pożaru.
- Na infrastrukturę ochrony przeciwpożarowej składają się punkty alarmowo-dyspozycyjne, sieć stałej obserwacji naziemnej, czyli wieże, system łączności alarmowo-dyspozycyjnej, bazy sprzętu przeciwpozarowego, punkty czerpania wody, punkty prognostyczne i leśne bazy lotnicze. Punkty alarmowo-dyspozycyjne wyposażone są w radiotelefony, mapę topograficzną, komputer z dostępem do sieci i drukarki, żeby można było jak najszybciej namierzyć powstający pożar. Wszystkie nadleśnictwa posiadają na chwilę obecną lekkie samochody gaśnicze - mówi Karol Podsiadło z RDLP.
Leśnicy apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów. Przede wszystkim nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 metrów od ściany lasu. Ognisko lub grill możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi - jest to zabronione, a od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych. Stopień zagrożenia pożarowego w lasach obserwować można na codziennie aktualizowanej mapie na www.lasy.gov.pl.
Jeśli widzisz pożar zadzwoń pod nr 998 lub 112.