REGION
Wkrótce rewizyta
Delegacja Gminy Opoczno z wizytą na Ukrainie. W Słowiańsku opocznianie zwiedzili m.in. dawną fabrykę płytek. Pod koniec XIX wieku wybudowali ją Jan Dziewulski oraz bracia Józef i Władysław Lange, którzy wcześniej zakład ceramiczny otworzyli w Opocznie.
Po wielu latach Opoczno odnowiło współpracę z ukraińskim miastem Słowiańsk w obwodzie donieckim na Ukrainie. Pierwsze kontakty Słowiańska z Opocznem zostały zapoczątkowane już kilkanaście lat temu. Ukraińcy mieli wówczas okazję odwiedzić kilka najważniejszych miejsc związanych z przemysłem ceramicznym w Opocznie. Dzięki tej wizycie historia bliźniaczego zakładu Dziewulskiego i Lange w Opocznie została opisana w wydanej w Słowiańsku książce o historii tego miasta. Dalszej współpracy jednak nie kontynuowano.
W dniach 22-25 lipca przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz Muzeum Regionalnego w Opocznie na czele z burmistrzem Rafałem Kądzielą oraz dyrektorem Adamem Grabowskim gościli z roboczą wizytą na wschodniej Ukrainie. Głównym celem wyjazdu było miasto Słowiańsk od dawna znane z szeroko rozwiniętego przemysłu ceramicznego. To właśnie tam Jan Dziewulski oraz bracia Józef i Władysław Lange w końcu XIX w. wybudowali swój drugi po Opocznie zakład produkujący płytki ceramiczne. Wysokiej jakości glinka wydobywana w okolicach Słowiańska do dziś jest importowana między innymi do Polski i stanowi podstawowy surowiec do produkcji płytek we wszystkich zakładach ceramicznych w Opocznie i okolicy.
W trakcie kilkudniowego pobytu na Ukrainie opocznianie mieli okazję zwiedzić nie tylko zabytki Słowiańska oraz współczesne zakłady ceramiczne, ale przede wszystkim zlokalizowane w mieście pozostałości zakładu Dziewulskiego i Lange. W wielu miejscach miasta zachowała się również architektura z wkomponowanymi płytkami tej fabryki. Była to również doskonała okazja do wzajemnej wymiany informacji dotyczących wspólnego, co zgodnie podkreślano, historycznego dziedzictwa ceramicznego. Bardzo pozytywnym zaskoczeniem był fakt, że w Słowiańsku już od kilku lat prężnie działa grupa historyków, regionalistów i mocno zaangażowanych działaczy społecznych, która z powodzeniem dokumentuje historię przemysłu ceramicznego nie tylko w swoim mieście, ale kieruje również swoje zainteresowania w stronę Opoczna. Wszyscy skupieni są między innymi wokół Muzeum w Słowiańsku oraz lokalnej organizacji społecznej „Rozwój Inicjatyw”. W takie działania mocno zaangażowały się również władze Słowiańska na czele z burmistrzem Vadimem Lyahem.
Podczas konferencji prasowej burmistrzowie Słowiańska i Opoczna zgodnie podkreślili, że łączące obydwa miasta więzi historyczne i gospodarcze są solidną podstawą do nawiązania szerszej współpracy na wielu płaszczyznach, w tym także turystycznej. Dyrektor opoczyńskiego muzeum Adam Grabowski zapewnił o pełnej współpracy placówek muzealnych – opoczyńskiej i słowiańskiej w zakresie pozyskiwania i wymiany informacji o historii przemysłu ceramicznego.
Burmistrz Opoczna wraz z dyrektorem opoczyńskiego muzeum zaprosili stronę ukraińską do Opoczna. Rewizyta będzie możliwa już w najbliższym czasie, bowiem Ukraińcy wezmą udział w Festiwalu Płytki Ceramicznej, który odbędzie się w Opocznie od 10 do 12 sierpnia.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/31996-wkrotce-rewizyta#sigProGalleria64d7499395