Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Szlaban na ryzyko nie tylko w ferie!

wtorek, 29 stycznia 2019 13:36 / Autor: Weronika Chochoł
Szlaban na ryzyko nie tylko w ferie!
fot. bezpieczny-przejazd.pl
Weronika Chochoł

Ulotki, kampanie i miejsca objęte szczególnym nadzorem... Patrole Straży Ochrony Kolei podczas ferii jeszcze częściej przypominają o bezpieczeństwie.

 W trakcie ferii patroli jest o wiele więcej. Na przejazdach kolejowo-drogowych Mazowsza prowadzone są również akcje ulotkowe. Szczególną uwagą objęte są dzieci i młodzież. Jednak działania skierowane są również do kierowców. Kolejarze w ramach kampanii Bezpieczny przejazd - "Szlaban na ryzyko!" przypominają kierowcom, o zasadach bezpiecznego przejeżdżania przez tory. Celem jest ograniczanie zachowań prowadzących do wypadków: ignorowania znaku STOP, przejeżdżania pod zamykającymi się rogatkami, omijania zamkniętych półrogatek. - Znak STOP, to nie sugestia, a wyraźna informacja - przypomina Karol Jakubowski - rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych:

PKP Polskie Linie Kolejowe w ramach kampanii Bezpieczny przejazd - "Szlaban na ryzyko!" na bieżąco prowadzą spotkania edukacyjne w szkołach. W ubiegłym roku odbyło się 400 tego typu spotkań, z których skorzystało ponad 17 tysięcy uczniów.

Pod szczególnym nadzorem znalazły się również wiadukty i mosty kolejowe. Grupy z psami służbowymi patrolują tory by zapobiec tragediom jakie mogą się wydarzyć podczas nieodpowiedzialnych zabaw w pobliżu terenów kolejowych. Patrole można również częściej spotkać na stacjach, przystankach i w miejscach wyjazdów na zimowy wypoczynek.

Większość zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych spowodowanych jest przez nieostrożność kierowców. Rozsądek i uwaga gwarantują bezpieczeństwo kierowcom, ich pasażerom, pasażerom pociągów i ograniczają straty materialne. Całą dobę jest czynny numer alarmowy SOK: 22 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.