Przysucha
Mała społeczność - wielka historia. Łęgonice Małe świętują 600 lat istnienia [GALERIA]
Sześć wieków temu lokowano na prawie magdeburskim Łęgonice Małe w powiecie przysuskim. W sobotę, 25 lipca obchodzono 600-lecie miejscowości i parafii św. Marii Magdaleny. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp pomocniczy warszawski Michał Janocha, w programie uroczystości nie zabrakło również inscenizacji historycznej i rycerskiego pikniku.
Łęgonice Małe (dawniej Sandomierskie i Opoczyńskie) lokowane zostały w 1420 roku przez króla Władysława Jagiełłę staraniem pochodzącego z Sandomierza arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Trąby z Sandomierza i Kapituły Arcybiskupstwa Gnieźnieńskiego. Łęgonice należały do kapituły gnieźnieńskiej do końca XVIII wieku. - Arcybiskupstwo Gnieźnieńskie nad Pilicą miało ponad 1000 ha gruntów i dało piękną kartę działalności gospodarczej na tym terenie - wyjaśnia Marian Kmieciak - wójt gminy Odrzywół. - Były tutaj dwa mosty, były tutaj brody - zachowały się ślady. Ale niestety, to co było mocną stroną tego miasta - położenie na szlakach handlowych - okazało się jednocześnie jego słabą stroną:
W XV wielu liczebność Łęgonic wahała się między 200-300 osób. - Nie było to może wielkie miasto, było troszkę poniżej przeciętnego standardu w Małopolsce. Liczbowo nie odbiegało od pozostałych miast i miasteczek - mówi prof Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, opocznianin Jerzy Gapys:
Dziś Łęgonice Małe liczą około 120 mieszkańców. - Więcej jest domów działkowych, niż stałych mieszkańców. Można powiedzieć, że miejscowość zamieszkana jest w zasadzie przez rodzinę. Dobre się tu znamy, lubimy i kiedy trzeba - współpracujemy - mówi Andrzej Wasiak, który sołtysem Łęgonic Małych jest od ponad 20 lat:
W Łęgonicach Małych również sześć wieków temu powstała parafia św. Marii Magdaleny. W XV w. wybudowano tu drewniany kościół, nad którym opiekę sprawowali Bożogrobcy z Miechowa. W 1521 roku wybudowano drugi kościół, który - jak głosi legenda - spłonął podczas polowania urządzonego przez hrabiego Stanisława Małachowskiego. Marszałek Trybunału Koronnego, chcąc odkupić swoją winę w 1765 ufundował budowę kościoła, który w Łęgonicach Małych funkcjonuje do dziś. Pierwszym plebanem parafii był pleban Piotr, w XII wieku funkcję tę pełnił Jakub Śliwiński, a pod koniec XIX wieku - Mikołaj Suski. Dziś proboszczem parafii jest ks. Robert Kotowski:
Głównym punktem obchodów 600-lecia Łęgonic Małych była Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego warszawskiego Michała Janochy. - Patronka waszej świątyni pokazuje nam rolę kobiety w Kościele. Św. Maria Magdalena pokazuje wielkość i godność powołania niewiasty, a tradycja Kościoła mówi, że to była jawnogrzesznica, którą chcieli ukamienować. Maria Magdalena uczy nas przedziwnej tajemnicy o słabości silnych i o sile słabych:
Mszę św. zakończyła procesja wokół kościoła, uroczyście odśpiewane "Te Deum" oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Podczas uroczystości dla miejscowości i parafii wręczony został Medal Pamiątkowy "Pro Masovia". W imieniu marszałka Adama Struzika, na ręce wójta gminy Odrzywół, Mariana Kmieciaka i proboszcza parafii w Łęgonicach Małych, ks. Roberta Kotowskiego medal i dyplom wręczył radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Przybytniak. Radny odczytał również list skierowany do lokalnej społeczności przez Marszałka Województwa Mazowieckiego:
O historyczną oprawę wydarzenia zadbała Choragiew Rycertwa Sandomierskiego, która przedstawiła tańce dworskie, XV-wieczną muzykę, a przede wszystkim wręczenie przywileju królewskiego:
W trakcie jubileuszu czynne było obozowisko rycerskie i stoisko z rzemiosłem średniowiecznym. - Dzisiejsza uroczystość to wielkie święto. Chcemy przez takie wspomnienia, jubileusze, zaszczepić w młodzieży chęć sięgania do korzeni - mówi starosta przysuski - Marian Niemirski:
Wydarzenie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, a medialnie patronowało mu Radio Plus Radom.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/48041-mala-spolecznosc-wielka-historia-legonice-male-swietuja-600-lat-istnienia-galeria#sigProGalleria6a029d00e5