Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Ćma azjatycka zmorą ogrodników na ziemi radomskiej

czwartek, 20 sierpnia 2020 12:10 / Autor: Monika Nowakowska
Ćma azjatycka zmorą ogrodników na ziemi radomskiej
foto:fb/RDLP
Monika Nowakowska

Zakład Usług Komunalnych w Radomiu wypowiedział walkę ćmie bukszpanowej - jeszcze w sierpniu dwukrotnie spryska zaatakowane przez larwy krzewy w centrum miasta.

Ten niepozorny owad to jeden z najbardziej znienawidzonych teraz szkodników nasadzeń ogrodowych. Ćma bukszpanowa, jak sama nazwa wskazuje, atakuje przede wszystkim bukszpany, ale nie gardzi również trzmieliną, laurowiśnią, irgą czy ostrokrzewem. Radomianie szukają sposobów na walkę ze szkodnikiem. Większość z nich niestety ją przegrywa - mówi Renata Koziara, właścicielka jednego z zielonych ogrodów:

Ćma bukszpanowa pojawiła się w Polsce kilka lat temu - przywędrowała do nas z krajów azjatyckich. Dogodne warunki klimatyczne w Polsce spowodowały, że owad ma idealne warunki do rozwoju.

Szkodliwe są larwy ćmy bukszpanowej. Młode larwy wygryzają dziury w liściach bukszpanu, pozostawiając nerwy. Im larwy są starsze, tym coraz bardziej żarłoczne – zjadają całe liście, a nawet młode zielone pędy. W miejscach żerowania można zaobserwować charakterystyczne oprzędy, na których znajduje się masa odchodów. Niezwalczane potrafią doszczętnie zniszczyć krzew pozostawiając jedynie zdrewniałe części, co prowadzi do obumarcia rośliny.

W ten sposób, ćma bukszpanowa w ciągu zaledwie kilku dni zniszczyła wszystkie krzewy m.in. na cmentarzu komunalnym, pl. Jagiellońskim, przy budynku Urzędu Miejskiego czy kościele św. Trójcy - mówi rzecznik ZUK Marcin Gutkowski:

- ZUK już dwukrotnie opryskiwał krzewy preparatem niszczącym ćmę bukszpanową. W najbliższych dniach przeprowadzony zostanie trzeci oprysk - mówi rzecznik.

Owad pojawia się na roślinach od kwietnia do września, a nawet października. By się go pozbyć, można np. podłożyć pod krzew folię i zwyczajnie zebrać albo otrzepać gąsienice. Potem trzeba je zniszczyć. W sprzedaży są też specjalne preparaty chemiczne - mówi Renata Koziara:

Najskuteczniejsza w zwalczaniu ćmy jest metoda chemiczna. Mospilan 20 SP to środek, który cechuje formuła long action (długie działanie) oznaczająca, że nawet wylęgnięte po pewnym czasie od oprysku larwy zostaną wyeliminowane. Ponadto jest to środek, który w roślinie działa na 3 sposoby: powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Takie działanie zapewnia, że nawet w przypadku niedokładnego oprysku, środek zostanie przemieszczony po całej roślinie.