Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

Radomskie

Międzynarodowy sukces licealisty z Iłży

poniedziałek, 01 listopada 2021 10:11 / Autor: Magdalena Król
Międzynarodowy sukces licealisty z Iłży
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Najlepszy na  świecie w konkursie Impact Creators firmy Intel, światowego koncernu informatycznego, został uznany projekt sztucznej inteligencji FATIK Maksymiliana Paczyńskiego, u cznia z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Iłży. 

Maksymilian Paczyński jest jedynym Polakiem, który dotarł do ścisłego finału światowego konkursu. Rywalizacja odbyła się online w San Francisco. Wyróżnił go już premier Mateusz Morawiecki, a ostatnio, po bezpośrednich rozmowach z prezesami Intela, otrzymał od nich stypendium na dalsze prace nad systemem. W piątek w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu Maksymilianowi i jego rodzicom oraz nauczycielom gratulował Waldemar Trelka, starosta radomski.

- Serdecznie gratuluję mu talentu, pracy i wyobraźni, która pozwoliła na wykonanie oprogramowania systemu, chroniącego przed zaśnięciem kierowców podczas prowadzenia pojazdów – mówi Waldemar Trelka. 

Przygoda Maksymiliana zaczęła się w ubiegłym roku szkolnym, gdy był w II klasie. Do udziału w konkursie Programu Intel AI for Youth zachęcił go nauczyciel Robert Celuch. Przed wakacjami okazało się, że projekt Maksymiliana, czyli sztuczna inteligencja, która nie pozwala zasnąć kierowcom, a tym samym zapobiega wypadkom należy do najlepszych w Polsce.

- Mam nadzieję, że mój przykład zachęci innych młodych ludzi do udziału w kolejnych edycjach konkursu. To ciekawe przeżycie, które nie tylko daje szansę na pogłębienie wiedzy. Pokazuje też, że młodzi ludzie nie powinni się obawiać stawać do rywalizacji, wyznaczać sobie cele, bo nie mają jeszcze doświadczenia tak dużego jak starsi – uważa Maksymilian.

Zarówno Maksymilian, jak i jego nauczyciel Robert Celuch podkreślają, że termin „sztuczna inteligencja” może dla niektórych brzmi niedostępnie, ale tak naprawdę każdy z nas ma z nią do czynienia.

– Oczywiście, że ja, cała szkoła jesteśmy bardzo dumni z tego, co osiągnął Maksymilian – mówi opiekun projektu Robert Celuch.