REGION
Zbigniew Kuźmiuk: Konieczne są sankcje i na Białoruś, i na Rosję
Parlament Europejski zorganizował dzisiaj debatę na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
UE musi być zjednoczona odpowiadając na nieludzką instrumentalizację migrantów przez białoruski reżim, oświadczyli posłowie podczas debaty w środę.
Podczas debaty plenarnej z udziałem szefa unijnej polityki zagranicznej Josepa Borrella w środę po południu, posłowie wyrazili głębokie zaniepokojenie dramatycznym kryzysem, który rozgrywa się obecnie na granicy polsko-białoruskiej. Ponownie zdecydowanie potępiając obecną taktykę białoruskiego reżimu, polegającą na przerzucaniu strumieni migrantów na zewnętrzne granice UE, co prowadzi do eskalacji stosunków z krajami sąsiednimi, zwłaszcza z Polską, w odwecie za sankcje Unii Europejskiej.
Europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia sankcji nie tylko na reżim Łukaszenki, ale również na Rosję.
"W tej debacie po wielokroć wybrzmiało, że to, co dzieje się na granicy białorusko-polskiej, jest elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez reżim Łukaszenki i wspieranej także przez Putina i jego służby. Konieczne są więc rzeczywiste sankcje na jeden i drugi reżim. To nie może być tak, że będziemy karali tylko Białoruś. Także tę rękę, która popycha Białoruś do tego rodzaju działań, powinniśmy ukarać, a z tego, co słyszymy, wynika, że Unia Europejska jest bliska zaakceptowania certyfikacji gazociągu Nord Stream 2, który będzie przecież dostarczał kolejne miliardy euro do budżetu Rosji, która będzie wywierała presję na kraje Europy Zachodniej."
Zbigniew Kuźmiuk podziękował również wielu europosłom za solidarność z Polską i służbami broniącymi bezpieczeństwa Unii na granicach.
"Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym parlamentarzystom, którzy dziękowali tutaj mojemu krajowi, Polsce, i żołnierzom, którzy na granicy bronią Państwa bezpieczeństwa – Państwa tu siedzących i Państwa wyborców. Tak, 20 tysięcy strażników granicznych, żołnierzy, policjantów codziennie broni tej granicy przeciwko inwazji imigrantów, a nie uchodźców. My uchodźcom pomagamy: około dwóch tysięcy osób jest w ośrodkach, którym Polska pomaga."
Sesja plenarna w dniu 10-11-2021 | Posiedzenia plenarne | Parlament Europejski (europa.eu)