Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Kozienice

Wciąż dają przykład niezłomności

niedziela, 27 lutego 2022 09:51 / Autor: Kamil Zapora
Wciąż dają przykład niezłomności
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dzisiaj w kościele św. Józefa w Kozienicach odprawiona została msza święta z okazji przypadającego we wtorek 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nie zabrakło porównań pomiędzy przełomem lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku w Polsce, a obecną sytuacją na Ukrainie - w jednym i drugim przypadku mieliśmy do czynienia z siłowym narzuceniem swojej woli przez Rosję.

Dzisiaj o godzinie 11:00 w kościele św. Józefa w Kozienicach rozpoczęła się msza święta z okazji przypadającego za dwa dni Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kazanie wygłosił ks. Janusz Bańkowski, który nawiązał do trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę:

W Kozienicach Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy po raz dziewiąty i od samego początku w jego organizację zaangażowany jest Marian Śledź:

Patronatem honorowym uroczystości objął starosta kozienicki Krzysztof Wolski. Powiedział, że w obliczu trwającej wojny za wschodnią granicą, dzisiejsze uroczystości zyskują nowe znaczenie, ponieważ w ich czasie oddajemy pamięć ludziom, którzy poświęcili życie w walce z rosyjską dominacją, a przed takim wyzwaniem stoją teraz mieszkańcy Ukrainy:

Jak co roku we mszy uczestniczył  ks. Florian Rafałowski, który o okrucieństwie sowieckiej władzy totalitarnej przekonał się osobiście:

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm RP w 2011 roku, a w Kozienicach będziemy obchodzić go po raz dziewiąty. Uzasadnienie projektu ustawy nie wyjaśnia, dlaczego na celebrowanie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych wybrano dzień 1 marca. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Natomiast w niedzielę za tydzień, czyli 6 marca odbędzie się bieg "Tropem Wilczym" upamiętniający żołnierzy wyklętych, nad którym patronat medialny ma Radio Plus Radom. Szczegóły na temat tego wydarzenia wkrótce.