Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

Kozienice

W niedzielę wysłuchamy opery o Leśniczym z Kozienickiej Puszczy

środa, 08 czerwca 2022 08:41 / Autor: Kamil Zapora
W niedzielę wysłuchamy opery o Leśniczym z Kozienickiej Puszczy
źródło: TMZK
Kamil Zapora

W najbliższą niedzielę w amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim rozbrzmi wyjątkowe dzieło, czyli komedioopera w jednym akcie pt. „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy".

Opera „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy" skomponowana została przez jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Karola Kurpińskiego, zaś pierwsze wystawienie sztuki odbyło się w 1821 r., a więc dwieście lat temu. Dzieło to było już wystawiane w czasach współczesnych na różnych scenach polskich, jednak nie doczekało się odpowiedniego zaprezentowania w sercu Puszczy Kozienickiej – królewskim mieście Kozienicach.

Karol Kurpiński to jedno z najważniejszych nazwisk polskiej opery, co podkreśla Dariusz Szewc z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej:

Nad doborem artystów oraz ich przygotowaniem scenicznym czuwa dr Roma Ambroziewicz-Owsińska, urodzona w Kozienicach i związana z naszym miastem, należąca do grona wybitnych polskich śpiewaczek operowych o międzynarodowej renomie. Obok działalności operowej znana z wykonań muzyki symfonicznej, oratoryjnej, kameralnej, a także operetkowej. Podczas opery wystąpią wykonawcy następujących ról: Sylwan Poręba – leśniczy; Ludwika – bratanica Poręby; Zośka – służąca; Walczyński – porucznik; Zacniewski; Kurdesz – służący Zacniewskiego; Jakubek –pomocnik leśniczego.

Kilka słów o operze: „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy" to jednoaktowa komedioopera skomponowana przez Karola Kurpińskiego w 1821 roku do libretta Józefa Wawrzyńca Krasińskiego. Akcja komedioopery rozgrywa się w domu leśniczego Poręby. Jego bratanica Ludwika kocha porucznika ułanów Walczyńskiego, lecz wuj chce ją wydać za leśniczego. Pojawia się wiadomość o grasujących w okolicy rozbójnikach, a przygodni podróżni – Zacniewski ze służącym Kurdeszem - zostają wzięci właśnie za nich. Zosia, służąca Ludwiki wymyśla intrygę, polegającą na fikcyjnym porwaniu Ludwiki przez przyjezdnych. Wyratowana przez Walczyńskiego mogłaby mu być oddana za żonę w nagrodę. Fortel się nie udaje, ale całość kończy się happy endem – Walczyński otrzymuje nominację na nadleśniczego.

Premiera opery miała miejsce na Scenie Narodowej w Warszawie 28 października 1821 roku pod batutą kompozytora, a dzieło wykonano wówczas zaledwie dwukrotnie.

W Kozienicach opera Karola Kurpińskiego wykonana zostanie w transkrypcji dyrygenta - Agnieszki Nagórki (opracowanie na mały zespół instrumentalny) i reżyserii Romy Ambroziewicz-Owsińskiej.

Przypomnienie, tak mocno osadzonej w lokalnych realiach sztuki, będącej jednocześnie jednym z dzieł wybitnego polskiego kompozytora (twórcy m.in. pieśni „Warszawianki") z pewnością znajdzie pozytywny oddźwięk w całym regionie.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej od kilku lat czyniło starania by to wyjątkowe dzieło zagościło w Kozienicach. Dzięki pozytywnemu odzewowi kozienickich władz, a także leśnikom i innym partnerom wreszcie „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy" dwukrotnie rozbrzmi w Kozienicach.

Trzeba podkreślić, że wystawienie opery 12 czerwca o godz. 17.00 i 19.00 będzie zwieńczeniem całodziennego festynu na terenie Ośrodka Wypoczynkowego KCRiS nad Jeziorem Kozienickim. Festyn będzie miał charakter promujący zasoby i piękno lasów państwowych i Puszczy Kozienickiej, a prezentować się będą na nim leśnicy, różnego rodzaju wystawcy i twórcy regionalni.

Organizatorami i Partnerami wydarzenia są m.in.: Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, Gmina Kozienice, Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu, Regionalna Dyrekcja Rasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Kozienice, ENEA Wytwarzanie.