Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

REGION

Jesień na drogach - o czym warto pamiętać?

środa, 05 października 2022 12:21 / Autor: Michał Kaczor
Jesień na drogach - o czym warto pamiętać?
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Coraz wcześniej zapadający zmrok, śliska nawierzchnia i ograniczona widoczność - to tylko przykłady utrudnień, z którymi jesienią muszą mierzyć się kierowcy, rowerzyści, czy piesi.

Jesień na drogach to wyzwanie nie tylko dla kierowców, ale też pieszych, czy rowerzystów. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, bo pojawiają się mgły i wcześniej zapada zmrok.

- Bardzo często widzimy, że kierowcy nie kontrolują, na jakich światłach porusza się ich pojazd. Bardzo często ufają automatom i przy ograniczonej widoczności jeżdżą na światłach do jazdy dziennej. Naszym obowiązkiem jest sprawdzenie i włączenie odpowiednich świateł - mówi mł. asp. Marcin Sawicki z mazowieckiej policji.

Odpowiednie oświetlenie pojazdu to jedna sprawa. Innym ważnym elementem jest widoczność pieszych i rowerzystów. Warto mieć na sobie elementy odblaskowe.

- Osoba, która ma założony element odblaskowe jest widoczna ze 150 metrów, a taka, która ich nie ma, to z około 30-50 metrów. Jeżeli jedzie szybko, to nie będzie miał czasu, żeby zareagować - mówi podinsp. Stanisław Popiel z drogówki.

Jeżeli chodzi o elementy odblaskowe, to Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu wspólnie z policją prowadzą liczne akcje profilaktyczne. Głównie skierowane są do najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że pieszy ma obowiązek korzystania z elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Policja jednak apeluje, by mieć na sobie odblaski także w terenie zabudowanym.

Odpowiednia widoczność to jednak nie wszystko. Kierowcy, motocykliści i rowerzyści powinni dostosować prędkość do warunków jazdy.

- Spadające liście, które zalegają na jezdni i wilgotność, a do tego fakt, że poruszamy się jeszcze na oponach letnich powodują, że czasem przyczepność może być znikoma - tłumaczy Marcin Sawicki.

Kierowcy powinni też pamiętać, że przy wysokiej wilgotności parują szyby. Dobrym sposobem może być włączenie ciepłego nawiewu i uchylenie okna.