REGION
Dlaczego warto obejrzeć dendrarium Ludwika Młokosiewicza?
Kolejne prace w dendrarium w Lagodekhi w Gruzji zostały zakończone. Zamontowane zostały tablice informacyjne z gatunkami drzew oraz został odkrzaczony teren, na którym intensywnie porastają jeżyny. Dendrarium założył Polak Ludwik Młokosiewicz. A dlaczego warto je odwiedzić?
Prace w Lagodekhi odbyły się w ramach drugiego etapu projektu pn. „Rewitalizacja dendrarium Ludwika Młokosiewicza”. Założeniem programu było uhonorowanie dorobku Ludwika Młokosiewicza, polskiego XIX – wiecznego przyrodnika, podróżnika, odkrywcy i leśnika związanego z Gruzją, oraz ochrona jego spuścizny.
- W dendrarium zamontowanych zostało 30 tablic z gatunkami drzew. Dzięki temu odwiedzający dendrarium będą mogli dowiedzieć się, jakie gatunki drzew rosną w dendrarium, które z nich pochodzą z czasów Ludwika Młokosiewicza (1831-1909). Cieszymy się, bo już widać, że miejscowa ludność i turyści przychodzą i z uwagą czytają opisy drzew, oglądając jednocześnie okazy, które reprezentują dane gatunki. Tablice są w trzech językach: gruzińskim, polskim i angielskim. Opracował je botanik, Piotr Banaszczak z Arboretum w Rogowie, członek zespołu specjalistów zaangażowanych w projekt rewitalizacji dendrarium - mówi Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Oprócz tablic gatunkowych, przy bramie dendrarium oraz przy siedzibie parku narodowego w Lagodekhii stanęły dwie duże tablice informacyjne z informacją o Ludwiku Młokosiewiczu, mapą drzew występujących w dendrarium i mapą z trasą turystyczną prowadzącą do dendrarium. Szlak wyznaczył Radosław Koniarz z Nadleśnictwa Marcule, pomysłodawca projektu rewitalizacji dendrarium.
- Dzięki temu odwiedzający park narodowy będą mogli dowiedzieć się o istnieniu tego niezwykle ciekawego obiektu przyrodniczo- kulturowego związanego polskim przyrodnikiem, podróżnikiem, odkrywcą i leśnikiem związanym z Gruzją, niestrudzonym badaczem fauny i flory Kaukazu - dodaje Edyta Nowicka.
Projekt „Rewitalizacja dendrarium Ludwika Młokosiewicza” jest dofinansowany z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA w ramach programu własnego pod nazwą „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”. Beneficjentem jest Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce, a jednym z partnerów projektu Nadleśnictwo Marcule, w ramach którego funkcjonuje Arboretum i Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp. Jana Chrapka. W projekcie uczestniczą także Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie - Arboretum w Rogowie, Green Park i Firma ABIES z Zielonki.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/66283-dlaczego-warto-obejrzec-dendrarium-ludwika-mlokosiewicza#sigProGalleriaf7147aa8ae