Kozienice
Naukowcy szukają w Kozienicach sposobu na jemiołę
W ostatnich latach ze względu na ocieplenie klimatu coraz więcej drzew w polskich lasach pada ofiarą jemioły. Dziś w Kozienicach naukowcy z Warszawy prowadzili badania mające na celu opracowanie skutecznej metody walki z tą pasożytniczą rośliną.
Nadleśnictwo Kozienice jest swoistym poligonem doświadczalnym dla naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Polskiej Akademii Nauk. W środę 22 lutego w lesie pomiędzy ulicami Wójcików i 11-ego Listopada pobierane były próbki jemioły z zainfekowanych sosen w celu ich dokładnego zbadania. Odpowiedzi na jakie pytania szukają naukowcy? Mówi dr hab. Roman Wójcik z SGGW:
Świętym Graalem leśników jest więc usuwanie jemioły z lasu bez wycinania drzew. Próbki zebrane dziś w Kozienicach mogą przynieść przełom – mówi dr Grzegorz Iszkuło z PAN:
Pozyskanie próbek do badań z wierzchołka 25-metrowego drzewa nie jest łatwe, dlatego naukowcy zwrócili się po pomoc do arborystów, którzy mówią krótko specjalizują się w chodzeniu po drzewach:
Postępujące zmiany klimatu z jednej strony sprzyjają ekspansji jemioły, a z drugiej przekładają się na coraz częstsze niedobory wody. Drzewo osłabione działalnością pasożyta, który kradnie jego soki życiowe i pozbawione odpowiedniej ilości wody skazane jest na śmierć. Stawką w grze jest więc przyszłość polskich lasów.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/69047-naukowcy-szukaja-w-kozienicach-sposobu-na-jemiole#sigProGalleria8ff751d0d5