REGION
Ryzyko kredytów walutowych
(artykuł sponsorowany)
Kredytem walutowym nazywamy zobowiązanie, które udzielane jest przez bank w walucie innej niż ta obowiązująca w danym kraju. W Polsce kredytem walutowym, są pożyczki udzielane w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich czy frankach szwajcarskich.
Zalety kredytów walutowych
Jedną z zalet kredytów walutowych jest ich niższe oprocentowanie w stosunku do kredytów złotowych. Spowodowane jest to tym, że banki czerpią korzyści ze spreadu walutowego, czyli różnicy między kursem kupna a sprzedaży waluty.
Dodatkowo w ofercie kredytów walutowych spotkać można zwykle dłuższy okres kredytowania. Ustawa antyspreadowa, która umożliwia samodzielne kupno dewiz do spłaty kredytu w kantorach internetowych oraz spłata kredytu bezpośrednio w walucie kredytu pomagają w obniżeniu miesięcznych kosztów kredytu.
Ryzyko związane z kredytem walutowym
Kredyt walutowy wiąże się z dużym ryzykiem. Do głównych wad kredytów walutowych zaliczyć można:
- zmienność kursu waluty - kursy wymiany walut podlegają wahaniom na rynku walutowym i są zmienne. W skrajnych przypadkach, kursy te mogą zmieniać się tak bardzo, że w pewnym momencie kredytobiorcy nie stać na spłatę raty kredytu.
- w przypadku trudności finansowych spowodowanych zbyt dużymi wahaniami kursów walut, kredytobiorca może stracić swoją nieruchomość przez nieregularną obsługę kredytu
- wyższa zdolność kredytowa niż w przypadku kredytów złotowych
- mała liczba ofert kredytowych
- konieczność zarabiania w walucie kredytu
Znajomość rynku
Kredyty walutowe wymagają od kredytobiorcy dużo większej świadomości i znajomości rynku finansowego. Aby zrozumieć ryzyko związane z wahaniem kursów walutowych i ich wpływ na spłatę pożyczki, należy zrozumieć funkcjonowanie rynku finansowego.
Należy uważnie przeanalizować swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do swoich możliwości i potrzeb. Po przeliczeniu całkowitego kosztu kredytu walutowego jego kwota może okazać się wyższa niż przypadku kredytów złotowych.
Frankowicze
Na przestrzeni lat 2005 - 2008 w Polsce miało miejsce masowe udzielanie kredytów e frankach szwajcarskich. Obecnie wiadomo, że banki w umowach kredytowych stosowały niewłaściwe zapisy, które dziś są podstawą do wszczęcia procesu sądowego.
Kancelaria, która specjalizuje się w sprawach frankowych, postanowiła udostępnić narzędzie jakim jest kredyt frankowy kalkulator. To darmowe narzędzie, które pomaga wyliczyć orientacyjną kwotę, jaką kredytobiorca może odzyskać po wygraniu procesu sądowego. Aby z niego skorzystać, w odpowiednie miejsca należy podać podstawowe parametry umowy kredytowej. Darmowy kalkulator frankowy poprosi nas między innymi o dane takie jak nazwa banku, data kredytu, suma kredytu, planowana data spłaty kredytu, oraz waluta kredytu.
Kto może uzyskać kredyt walutowy?
Obecnie o kredyt walutowy starać mogę się jedynie osoby, które uzyskują trwałe dochody w walucie kredytu. Jest to zgodne z zapisem Rezolucji S Komisji Nadzoru Finansowego. KNF wprowadziło ten zapisa, aby zagwarantować regularną obsługę i spłatę kredytu.
Była to reakcja Komisji Nadzoru Finansowego na masowe udzielanie kredytów we frankach szwajcarskich w latach 2005 - 2008. Poprzez stosowanie niedozwolonych klauzul indeksacyjnych, wiele osób popadło poważne problemy finansowe. Aby starać się o kredyt walutowy należy posiadać zatrudnienie przez okres co najmniej 6 miesięcy u jednego pracodawcy. Dodatkowo, aby uzyskać kredyt walutowy hipoteczny należy mieć bardzo dużą zdolność kredytową oraz dokonać wpłaty wkładu własnego, który jest o wiele wyższy niż przypadku kredytów złotowych.
(artykuł sponsorowany)