Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stefan Młodszy, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 28 listopada 2024

REGION

Co daje rekuperacja w domu?

wtorek, 13 czerwca 2023 10:37 / Autor: Reklama
Co daje rekuperacja w domu?
Reklama

(artykuł sponsorowany)

Prawidłowa wymiana powietrza w budynku jest bardzo ważna. Zapewnia ona odprowadzanie zanieczyszczeń poza dom. Tym samym zapobiega się rozwojowi grzybów oraz bakterii. Skuteczna wymiana powietrza możliwa jest dzięki wentylacji mechanicznej. Dowiedz się, jakie są pozostałe efekty jej pracy!

Co to jest rekuperacja?

Wentylacja w domu to kwestia, na którą coraz częściej zwracamy uwagę. Nowoczesne technologie również wspomagają ten proces. Jednym z przykładów jest rekuperacja. Jej inna nazwa, to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Co to właściwie oznacza? Rekuperacja to system wentylacji, w ramach którego wykorzystywane jest urządzenie elektryczne, wspomagające cały proces wymiany powietrza. Rekuperator, bo o nim mowa, jest wręcz sercem całej instalacji.

Jak działa rekuperacja?

Wentylacja mechaniczna w przeciwieństwie do grawitacyjnej, może działać bez względu na warunki atmosferyczne. Nie musimy zatem wykonywać żadnych szczególnych czynności, aby w domu było świeże powietrze. Wystarczy odpowiednio zamontowany system i skonfigurowany rekuperator.

Powietrze w ramach wentylacji mechanicznej, pobierane jest z zewnątrz za pomocą czerpni. Odpowiednimi kanałami trafia ono do rekuperatora - takiego, jak oferowany przez JAWAR. W nim poddawane jest filtracji. Dalej powietrze z zewnątrz jest ogrzewane - to możliwe dzięki odzyskiwaniu energii cieplnej z powietrza pochodzącego z naszych pomieszczeń. Rekuperator z kolei połączony jest z kanałami nawiewnymi. To nimi czyste i ogrzane powietrze trafia do naszych pokoi. Z kolei te, które jest zanieczyszczone, innymi kanałami transportowane jest do rekuperatora, a dalej do wyrzutni.

Co daje rekuperacja?

Rekuperacja to nowoczesny i popularny system, który montowany jest w nowych budynkach. Z jego dobrodziejstw możemy skorzystać także w przypadku starszych domów. Niezbędne będzie jednak sprawdzenie ich stanu, a także wykonanie ewentualnych prac budowlanych, aby zwiększyć możliwości montażu. Ale co właściwie da nam rekuperacja?

Świeże powietrze

Rekuperacja cieszy się dużym zainteresowaniem z uwagi na swoją skuteczność. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej nie musimy dbać o to, abyśmy mieli odpowiednie warunki do jej działania. Procesem wymiany powietrza steruje rekuperator. Dzięki temu nie musimy pamiętać o otwieraniu okien, drzwi, czy też kontrolowaniu stanu nawiewników. Mamy stały dostęp do świeżego powietrza.

Ogrzane powietrze

W rekuperatorze zachodzi proces zwany odzyskiem ciepła. Oznacza to przekazanie energii pomiędzy powietrzem zużytym a świeżym. Do pomieszczeń trafia więc już ogrzane, co jest ważne w trakcie zimowych miesięcy. W ten sposób możemy wyeliminować straty cieplne. Ogrzane powietrze zwiększa również nasz komfort.

Oszczędności

Rekuperacja jest jedną z najatrakcyjniejszych inwestycji w domu. Chociaż początkowo wiąże się z kosztami, z czasem się one zwrócą. Wręcz pojawią się oszczędności. Związane są one z ogrzewaniem budynku. Jeśli nie będziemy mieli strat ciepła, możemy zmniejszyć ilość zużywanego w kotle paliwa. Wydamy na nie mniej pieniędzy. Ponadto, w jesienne dni, nie będziemy nawet musieli uruchamiać pieca - ogrzejemy się ciepłym powietrzem z rekuperacji.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Podsumowanie

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza. Rekuperacja działa w oparciu o urządzenie elektryczne, czyli rekuperator. Sprawia, że możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu, a także zwiększyć swój komfort przebywania w budynku.

(artykuł sponsorowany)