Opoczno
Bociany czarne online
Figo żeruje w Turcji, a Fago w Rumunii. One z gniazda bocianów czarnych wyleciały w ubiegłym roku. Obecnie przebywa w nim dwójka innych pisklaków.
Projekt edukacyjny Bociany Czarne Online to wspólne przedsięwzięcie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi oraz Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt prowadzony jest od 2016 roku. Dzięki niemu możemy od pewnego czasu obserwować, co dzieje się w gniazdach bociana czarnego, które zlokalizowane są w województwie łódzkim. Jak informuje Alicja Sitek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, w tym sezonie w gnieździe wykluły się cztery pisklęta. Jednak obecnie przebywają tam tylko dwa młode bociany.
Przebywające w gnieździe młode bociany cały czas są pod opieką rodziców.
W roku pandemicznym dorosłym bocianom, w nawiązaniu do głównych bohaterów powieści „Miłość w czasach zarazy” Márqueza, nadane zostały imiona Fermina i Florentino. Imiona dla piskląt co roku wybierają i proponują obserwatorzy. W ubiegłym roku zaproponowali dla młodych imiona Figo i Fago. Dzięki specjalnym lokalizatorom GPS leśnicy doskonale wiedzą, gdzie obecnie przebywają te bociany.
Jak dodaje Alicja Sitek, w przyszłym roku Figo i Fago powinny przylecieć do Polski. Czy przylecą, dowiemy się właśnie dzięki nadajnikom GPS.
Póki co cały czas możemy obserwować, co dzieje się w gnieździe Ferminy i Florentina.
Aktualna transmisja z gniazda prowadzona jest od kwietnia do września. Znajdziecie ją m.in. TUTAJ. W Polsce bocian czarny podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Liczebność bocianów czarnych w Polsce szacowana jest obecnie na około 1400-1600 par.